Četiri senzacije trećeg dana Svetskog prvenstva u brzom klizanju
Zimski
| Izvor: Beta
| 18.02.2024
|
access_time
01:30
Najs (34) smogao je snage da se pojavi na startu, ali se nije zadovoljio turističkim nastupom. U borbi sa mlađanim svetskim rekorderom Džordanom Šolcom (SAD) nije imao šanse za zlatnu medalju, ali je i treće mesto i bronzana medalja neverovatan uspeh za veterana-rekonvalescenta.
Šolc (19) koji je već pobedio na 500 metara u petak, potvrdio je dominaciju i na 1.000 metara, ostvarivši nov rekord staze i prednost od pola sekunde ispred drugoplasiranog Ning Žonđana iz Kine.
Američkog mladića, kojeg na takmičenja i dalje prate jedino mama i tata, sada samo još pobeda na 1.500 metara deli od kompletiranja zlatnih medalja u sve tri sprint discipline. To do sada u istoriji nikome nije uspelo, osim njemu samom - na prethodnom Svetskom prvenstvu!
Holandsku rapsodiju na ledu u subotu je dopunila Irene Šauten u grupnoj trci, pobedom u samom finišu, uprkos činjenici da je pala u drugom od 16 krugova i tako izgubila najmanje 25 sekundi, što se smatra – nenadoknadivim u elitnoj konkurenciji.
Grupni start u muškoj konkurenciji nije doneo nikakvo iznenađenje: Belgijanac Bart Svings (Swings) ponovio je uspeh sa prethodnog prvenstva (i prethodnih Olimpijskih igara), a koliko je to bilo očekivano najbolje govori činjenica da su se ostali osvajači medalja radovali kao da su pobedili.
Ali i u toj trci zabeležen je nesvakidašnji događaj jer je Holanđanin Bart Hulverf (Hoolverf), u sred trke, pri brzini većoj od 50 km/h sa leda bukvalno podigao posustalog Švajcarca Livio Vengera (Wengera). Venger je umeo da iskoristi ovaj divan sportski gest i završio je trku kao treći, osvojivši bronzanu medalju. Hulverf je stigao peti.
U ženskoj konkurenciji na 1.000 metara, jedno iznenađenje koje to zapravo ne bi trebalo da bude: pobedila je Japanka Miho Takagi (30) po prvi put na Svetskim prvenstvima, iako u svojoj dugoj karijeri ima osvojenih 7 Olimpijskih i bezbroj svih drugih medalja, uz aktuelni svetski rekord na 1.500 metara.
Sumrak američkih favorita na toj trci bio je toliko neočekivan za organizatore u Kalgariju, da su na dodeli medalja, na nekoliko sekundi pustili himnu SAD, iako su njihove uzdanice (Kimi Gec, Erin Džekson i Britni Bou) osvojile „samo" peto, 11. i 15. mesto, mada je bilo najava da bi baš njih tri mogle da popune pobedničko postolje.
Teme
Novo
Pročitajte vise
Fudbal
Brentford ubedljiv na gostovanju protiv Lestera
pre 11 sati
Hronika
Šta drugi čitaju
Politika
Žarko Mićin predložen za gradonačelnika Novog Sada
pre 18 minuta