Dodik: Obeležavanje 1. marta kao Dana nezavisnosti pokazuje sav paradoks postojanja BiH
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da obeležavanje 1. marta kao Dana nezavisnosti BiH jasno pokazuje sav paradoks postojanja Bosne i Hercegovine.
"Obeležavanje tragičnog datuma, 1. marta, kao takozvanog ’dana nezavisnosti BiH’, kada je u Sarajevu na kukavički način prolivena srpska krv, jasno pokazuje sav paradoks postojanja te i takve BiH", rekao je Dodik, prenela je Radio-televizija RS (RTRS).
On je dodao da je Federacija BiH "jedina na svetu koja slavi smrt, ubijanje, paljenje srpske zastave i to na svadbenom veselju ugledne sarajevske svešteničke porodice".
"Јoš tužnije je da ubicama i onima koji slave zversko ubistvo srpskog svata 1. mart čestitaju diplomate zapadnih ambasada koje nama, srpskom narodu, drže predavanja o ljudskim pravima i demokratiji. Ne znam ni kako to da nazovem - tragedija ili ironija ili licemerstvo, ili sve troje zajedno", kazao je Dodik.
Prema njegovim rečima, radi se o sve te tri stavi i dodatno "patološkoj mržnji prema Republici Srpskoj i svemu što je srpsko".
Govoreći o sinoćnjem prijemu, održanom u sarajevskoj Većnici povodom Dana nezavisnosti BiH, Dodik je rekao da se radi o "sramnom prijemu, upriličenom povodom crnog datuma 1. marta, u srcu sarajevske kasabe, koja se lažno predstavlja multietničkim gradom, na kaldrmi na kojoj je svirepo i mučki život izgubio srpski svat, a zločinačkim pucnjima prekinuto svadbeno veselje".
"Prvi mart je samo dodatno razotkrio pravu istinu i šta se sprema srpskom narodu u ’bosanskom loncu’, koji je uzavreo od prevelike želje muslimana da od BiH naprave muslimansku državu u srcu Evrope, a nemuslimane, odnosno Srbe i Hrvate, po njima starom znanom receptu iz prošlih ratova, pobiju, iskorene, proteraju", naveo je on.
Prema njegovim rečima, to je sprečilo rukovodstvo Srba u BiH 1992. godine, koje je, kako je naglasio, već ranije shvatilo da se sprema scenario sadržan u "Islamskoj deklaraciji" Alije Izetbegovića.
Dodik je naglasio da 1. mart nije i ne može biti praznik srpskog naroda u Republici Srpskoj i BiH, ali jeste, kako je naveo, "putokaz gde bi završili kao narod da nije bilo 9. januara i odluke Srba da ne dozvoljavaju nikome da preko njih i umesto njih donosi odluke o prostoru na kojem žive hiljadu godinu i koji je neraskidivno vezan za Srbe".
On je sinoćne obraćanje predsedavajućeg Predsedništva BiH Željka Komšića o "agresorima, od kojih se morala braniti suverena i nezavisna BiH" nazvao "lupetanjem", ocenivši da BiH ni danas nije suverena, jer, kako je kazao, predstavnici raznih ambasada i visoki predstavnici donose odluke, namerću zakone i uređuju BiH.
U BiH je 29. februara i 1. marta 1992. godine održan referendum o nezavisnosti BiH, na koji su izašli Bošnjaci i Hrvati i glasali za izlazak iz tadašnje SFRJ.
Za Srbe u BiH je to bila nelegitimna odluka.
1. marta 1992. godine je ispred pravoslavne crkve na Baščaršiji u centru Sarajeva ubijen srpski svat Nikola Gardović, što srpski političari u BiH navode kao događaj koji je nagovijestio građanski rat u BiH.
Srbi u BiH su 9. i 10. novmbra glasali na plebiscitu za ostanak u SFRJ, koji je organizovala Skupština srpskog naroda u BiH, konstituisana nekoliko dana ranije.
Na nivou BiH ne postoji zakon o praznicima, već su praznici u dva bh. entiteta određeni entiteskim zakonima.
Tako se 1. mart, kao Dan nezavisnosti BiH, proslavlja samo u Federaciji BiH.