Stručnjak: Vodonik, potencijalno rešenje za mnoge energetske izazove
Mrdak je, na otvaranju prve beogradske međunarodne konferencije "Vodonik – energent budućnosti", istakao da se prednost vodonika ogleda u tome što se može koristiti u različite svrhe, za skladištenje energije dobijene iz obnovljiih izvora, da se ponovo iskoristi za dobijanje struje i kao energent u sektorima, koji su izazovi za dekarbonizaciju saobraćaja i industrije.
"Vodonik može biti ključni deo tranzicije ka čistoj i održivoj energetici, smanjujući zavisnost od fosilnih goriva i doprinoseći smanjenju emisija gasova, koji izazivaju efekat staklene bašte", rekao je Mrdak u Privrednoj komori Beograda.
Prema njegovim rečima, proizvodnja vodonika zahteva značajnu količinu energije, što može biti skupo i energetski zahtevno, a posebno u zemljama koje su zavisne od fosilnih goriva i to je problem koji treba prevazići.
Takođe, dodao je i da infrastruktura za skladištenje i distribuciju vodonika još nije dovoljno razvijena, što ograničava njegovu upotrebu u širem obimu.
"Ipak, postoji ogroman potencijal za dalji razvoj tehnologija u vezi sa vodonikom - stvaranje održivog energetskog sistema. Investicije i istraživanje u razvoj, kao i u infrastrukturu mogu ubrzati usvajanje vodonika kao ključnog energenta u budućnosti", rekao je Mrdak.
Ocenio je da uz odgovarajuće napore i investicije može da se iskoristi ovaj resurs, kako bi se u Srbiji stvorila čistija energetska budućnost.
Kako je precizirao, Ministarstvo rudarstva priprema strategiju razvoja energetike Srbije i Integrisani energetski klimatski plan, za koji očekuje da će biti donet ove godine i u kom će vodonik, kako je istakao, "prvi put biti prepoznat od strane najvažnijih strateških dokumenata".
"Zakon o korišćenju obnovljivih izvora energije je već predvideo osnov za uvođenje prvih podsticaja za korišćenje obnovljivog vodonika, a verujemo da ćemo se uskoro pojaviti sa prvim predlogom Uredbe o podsticajima za vodonik", rekao je Mrdak.
Naveo je da su ovo mali ali značajni koraci, koji treba da stvore uslove za intenzivniji razvoj sektora vodonika u Srbiji.
"Naš fokus u narednom periodu biće da osmislimo sistem podsticaja i pokrenemo tržište vodonika u Srbiji, ali i da razmotrimo mogućnost uspostavljanja regionalne saradnje u ovoj oblasti", najavio je Mrdak.
Podsetio je da je Vlada zaključila Memorandum o razumevanju sa kineskom kompanijom Šangaj Fengling Renjuvabls (Shanghai Fengling Renewables), u cilju realizacije projekta izgradnje postrojenja za proizvodnju vodonika, solarnih elektrana i vetroelektrana godišnjeg kapaciteta do 30.000 tona vodonika za potrebe dekarbonizacije kineske kompanije u Srbiji Ziđin Koper, ali i za potrebe srpskog tržišta i šire.