Web Analytics
Berlin i Pariz postigli dogovor o proizvodnji 'tenka budućnosti' - BetaRS

Berlin i Pariz postigli dogovor o proizvodnji 'tenka budućnosti'

Svet | 22.03.2024 | access_time 13:45
Berlin i Pariz postigli dogovor o proizvodnji 'tenka budućnosti'
Kay Nietfeld/dpa via AP

Ministri odbrane Nemačke i Francuske su danas objavili dogovor o raspodeli posla među proizvođačima zajedničkog projekta "tenka budućnosti" što je do sada bilo potkopano nesuglasicama.

"Dogovorili smo se o raspodeli svih zadataka za ovaj veliki projekat" - rekao je nemački ministar Boris Pistorijus (Pistorius) na konferenciji za novinare sa svojim francuskim kolegom Sebastijenom Lekorniom (Sebastien Lecornu).

"Imamo sporazum i oduševljeni smo njime", rekao je Lekorni, ističući značaj "programa strukturisanja kopnenih vojski dve zemlje i za Evropu i NATO".

Program MGCS (Main Land Combat Sistem) pokrenut je 2017. godine, kada i za budući borbeni avion (Future Combat Air System - FCAS) što je takđe projekat saradnje te dve države.

Cilj MGCS je da od 2035. godine zameni francuske tenkove "Lekler" (Leclerc) i nemački "Leopard 2" uz "generacijski skok u tehnologiji zahvaljujući nivou inovacija i povezanosti", rekao je francuski ministar.

Na jednom vojnom sajmu je 2018 bilo predstavleno da će "Evropski glavni borbeni tenk" (E-MBT) biti hibridne konstrukcije - trup "Leoparda 2A7" s lakšom kupolom "Leklera" za dvojicu tenkista.

Računa se da će MGCS voditi ka budućem sistemu kopnenog ratovanja koji može uključivati robotska vozila bez posade u rasponu od lake do teške klase uz razvoj nove taktike i borbenih sposobnosti.

Pistorijus i Lekorni su se prošle godine založili za podsticanje tog francusko-nemačkog projekta, sputanog rivalstvima u industriji i različitim interesima Pariza i Berlina.

Obe države će podjednako finansirati projekat koji će biti pod nemačkim rukovodstvom. Prvobitno ga je vodio KNDS - entitet za tu priliku u kojem su francuski Nexter i nemački KMW koji proizvodi borbeni tenk "Leopard 2".

Ali raspodelu posla je 2019. godine poremetio ulazak u taj program nemačkog proizvođača "Rajnmetal"(Rheinmetall).

Stoga je prvi korak bilo da se to razjasni i postignut je sporazum da će u proizvodnji distribucija firmi dveju zemalja biti 50:50, rekao je Pistorijus.

Sporazum će biti ozvaničen potpisivanjem 26. aprila - najavile su dve strane.

Teme