Web Analytics
Lekovi: poslanici Evropskog parlamenta glasaju za suzbijanje nestašice i nejednakosti pristupa - BetaRS

Lekovi: poslanici Evropskog parlamenta glasaju za suzbijanje nestašice i nejednakosti pristupa

Ekonomija | Izvor: Beta-AFP | 10.04.2024 | access_time 22:15
Lekovi: poslanici Evropskog parlamenta glasaju za suzbijanje nestašice i nejednakosti pristupa
Evropski parlament je danas izglasao obavezu farmaceutskih kompanija da se čuvaju nestašica i promovišu razvoj pristupačnijih generičkih lekova, istovremeno podstičući razvoj novih antibiotika.

Tekst o kojem su glasali poslanici Evropskog parlamenta na plenarnoj sednici u Briselu biće predmet pregovora sa državama članicama posle evropskih izbora juna.

Dugo očekivan i nekoliko puta odlagan, ovaj zakon predložila je Evropska komisija u aprilu 2023. i odmah ga je kritikovala farmaceutska industrija koja je u njemu videla rizik od "sabotaže" istraživanja i razvoja.

Cilj je pomoći u smanjenju nestašice zaliha ili napetosti u snabdevanju određenim lekovima kao što su antibiotici koji se široko propisuju, na primer amoksicilin, ali i paracetamol ili pilula za abortus.

Tekst izglasan u sredu zahteva od kompanija da brzo prijave moguće nestašice zaliha i da uspostave planove za sprečavanje nestašice, počevši od od 200 "kritičnih" aktivnih supstanci koje je nedavno nabrojao Brisel.

Reforma takođe namerava da lekove učini pristupačnijim, ubrzavajući dolazak generičkih lekova: smanjuje se na devet i po godina period zaštite podataka i komercijalne ekskluzivnosti leka, tokom kojih je nemoguć plasman jeftinijih generičkih lekova.

Evropska komisija je prvobitno predložila da to bude osam godina.

Uprkos određenim poboljšanjima u prvobitnom tekstu, "teško je razumeti kako smanjenje podsticaja za istraživanje i razvoj novih lekova i vakcina može biti u interesu Evrope ili evropskih pacijenata" - reagovala je danas Evropska farmaceutska federacija.

Produženje zaštite će, međutim, biti odobreno proizvođačima lekova koji budu odgovarali "nezadovoljenim zdravstvenim potrebama" ili za lečenje retkih bolesti - u tom slučaju do 11 godina.

Još jedan izazov na koji zakonodavstvo želi da se pozabavi je rezistenstnost bakterija na antibiotike koja uzrokuje oko 35.000 smrtnih slučajeva u EU godišnje.

Da bi se podstakao razvoj novih antibiotika koji se pokazuju neisplativima jer su namenjeni umerenoj upotrebi, tekst uvodi kontroverzan "sistem prenosivih vaučera ekskluzivnosti".

To omogućava kompaniji da, u zamenu za razvoj novog antibiotika, produži za jednu godinu period tokom kojeg ima ekskluzivnost na prodaju drugog profitabilnijeg proizvoda, ili da preproda taj "vaučer" drugoj kompaniji.

Teme

Novo

Društvo

Šta drugi čitaju

Dnevni evropski servis

IT