Humanitarci UN traže direktnu vezu sa izraelskom vojskom
Umesto komunikacije preko službe za vezu, UN i drugi humanitarni akteri "moraju da razgovaraju sa onima koji pucaju" - rekao je MakGoldrik novinarima u Ženevi, na kraju tromesečne misije.
Govoreći putem video-veze iz Jerusalima, MakGoldrik je objasnio da "u slučaju ozbiljnog bezbednosnog incidenta, UN nemaju 'vruću liniju' " veze sa izraelskom vojskom (IDF).
"IDF nikada nije sarađivala sa humanitarnim akterima u ovakvom okruženju. Oni ne razumeju kako mi delujemo, ne razumeju naš jezik i naš cilj. A mi ne razumemo njihova očekivanja" - objasnio je on.
"Postoji određeni nivo nepoverenja i nerazumevanja kojim treba da se pozabavimo. Želimo da drugačije radimo s njima" - rekao je MekGoldrik.
Rekao je da su i pre smrtonosnog izraelskog napada na osoblje američke nevladine humanitarne organizacije "Centralna kuhinja sveta" (World Central Kitchen, WCK" u Gazi početkom aprila, humanitarni radnici objasnili Izraelu da sistem obaveštavanja o humanitarnim aktivnosti ima "mane".
"Tražili smo nekoliko stvari od prvog dana", rekao je McGoldrik.
"Moramo da odemo do ljudi koji pucaju i kontrolišu oružje, i moramo da se dogovorimo" - rekao je on tvrdeći da "sistemi za smirivanje stanja i obaveštavanje nisu adekvatni".
"Moramo da imamo 'vruću liniju' i da budemo u mogućnosti da razgovaramo s njima" - rekao je potvrđujući da nije bilo "značajnog poboljšanja" od početka aprila i da se humanitarni radnici i dalje plaše za svoju bezbednost, i rekao da se ove nedelje sastao s izraelskim glavnim komandantom južnog regiona Jaronom Finkelmanom.
"Insistirali smo da moramo da imamo sistem koji nam omogućava da budemo bezbedni" - rekao je on o tome.
Već šestomesečni rat Izraela protiv palestinskog pokreta Hamas u Pojasu Gaze je počeo neviđenim napadom Hamasa na izraelsko tlo 7. oktobra uz pogibiju 1.170 ljudi, većinom civila, dok je u vojnoj operaciji odmazde Izraela u Gazi dosad poginulo više od 33.600 ljudi, takođe uglavnom civila.