Cvijanović u UN: RS ne krši Dejtonski sporazum, glavni problem je strani intervencionizam
Politika
| Izvor: Beta
| 30.04.2024
|
access_time
23:05
Cvijanovićeva, koja se obratila putem video linka, istakla je da Ustav BiH obezbeđuje princip jednakosti dva entiteta i tri konstitutivna naroda i da je to glavni čuvar mira, a ne "tutorstvo ili strani intervencioniozam".
Prema njenim rečima, RS se protivi izbegavanju procedura, kako je to učinjeno i u slučaju Rezolucije o Srebrenici, navodeći da o predlogu rezolucije nije odlučivalo Predsedništvo BiH, koje je jedino nadležno za vođenje spoljne politike zemlje.
"Na pripremi ove rezolucije za glasanje na Generalnoj skupštini UN radi se bez ikakvih prethodnih konsultacija i odobrenja od strane relevantnih i nadležnih institucija BiH", rekla je Cvijanović.
Prema njenim rečima, donošenje te rezolucije "nije benigno, već je njen cilj ukidanje RS".
Cvijanovićeva je dalje kazala da RS ne podriva demokratiju, već samo insistira na stavu da demokratski izabrane institucije imaju pravo da donose zakone i da zakone ne mogu i ne smeju nametati neizabrani strani državljani.
Prema njenim rečima, BiH se poslednjih godina suočava sa delovanjem stranog intervencionizma, koje preti da ugrozi, ne samo Ustav BiH, već bezbednost i stabilnost zemlje, pa čak i celog regiona Zapadnog Balkana.
"Ovim pretnjama direktno doprinose oni koji BiH uporno drže u statusu kvazi-protektorata, gde se zaobilaze vladavina prava i demokratsko upravljanje, a autokratske, kolonijalističke strane intervencije sprečavaju pomirenje među našim narodima", ocenila je ona.
Cvijanović je iznela niz optužbi na račun visokog predstavnika Kristijana Šmita (Christian Schmidt), čiji je legitimitet osporila, navodeći da se on upliće u demokratske procese, pribegava sili, progoni političare u RS sudskim procesima, da se meša u izbore, kao i da krši međunarodno pravo.
Šmita i strani faktor u BiH je optužila i za rušenje unutrašnjih dogovora u BiH, koji su, kako je istakla, od suštinskog značaja za mir i stabilnost BiH.
Dodala je da je izvorna dejtonska ustavna struktura BiH značajno izmenjena delovanjem visokih predstavnika, navodeći da strani akteri u BiH uglavnom podržavaju Bošnjake, koji se zalažu za centralizovanu i unitarnu BiH.
Srpski član Predsedništva BiH je navela da pojedini bošnjački političari prete ratom, ističući da u BiH postoje radikalne terorističke ćelije, koje predstavljaju opasnost po mir u Evropi i svetu.
U Savetu bezbednosti večeras je počela sednica na kojoj se, na zahtev Rusije, raspravlja o stanju u BiH.
Savetu bezbednosti će se obratiti i visoki predstavnik Šmit.
Teme
Politika
Dnevni evropski servis
Novo
Društvo
Šta drugi čitaju
Ekonomija
Zimski sportovi
Odermat pobedio u superveleslalomu u Kicbilu
pre 6 sati
Zelena Srbija
IT
Kina lansirala pet novih satelita
pre 1 dan