Republički štab za vanredne situacije o požaru na užičkoj deponiji
Zbog višednevnog požara na toj deponiji, građani užičkog kraja i opozicione političke stranke su optuživale posebeno lokalnu vlast za nesposobnost i skriivanje informacije i upozoravali na veliko zagađenje vazduha, tla i vode.
Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović je rekla da je regionalno preduzeće za upravljanje otpadom formirano 2005. i radi od 2011. - piše u saopštenju.
Dodala je da je država zbog neophodnosti stabilizacije, proširenja i modernizacije deponije "Duboko" obezbedila novac iz "kreditne linije evropskih partnera" i da je njeno Ministarstvo 10. maja raspisalo međunarodni tender za odabir izvođača za radove na sanaciji i modernizaciji te deponije: "projektovanje, stabilizacija kosine, proširenje deponije, tretman biogasa i izgradnja sistema za tretman procednih voda".
Navela je da je "Duboko" "izuzetno kompleksan projekat" jer deo te deponije će i dalje morati da se koristi za odlganje smeća i kada budu počeli radovi na sanaciji.
"Po završetku radova 2027. godine, 'Duboko' će biti moderan centar gde će se otpad tretirati po savremenim standardima" - kazala je Vujović.
Navela je i da će vek te deponije biti produžen za narednih 20 godina i zadovoljiće potrebe 320.000 stanovnika iz devet lokalnih samouprava: Užice, Požega, Arilje, Čačak, Bajina Bašta, Lučani, Kosjerić, Ivanjica i Čajetina.