NVO: Smanjene zelene površine u Beogradu, potrebna nova pravila za investitore
Životna sredina
| Izvor: Beta
| 29.05.2024
|
access_time
14:00
"Nedopustivo je zelenilo tretirati kao prazan prostor za izgradnju i ophoditi se prema njemu kao da ga ima beskonačno i da njegove funkcije ne postoje. Grad je taj koji mora da vodi računa o tome i postavi pravila gradnje investitorima, a oni su dužni da ih se pridržavaju", saopštilo je Ministarstvo i pozvalo građane da potpišu peticiju "Bolji gradovi" na sajtu te organizacije.
Ta nevladina organizacija je navela da je Generalni urbanistički plan (GUP) 2003. godine konsatovao da u Beogradu ima 19 odsto javnog zelenila i šuma, a nacrt GUP 2041, koji još nije usvojen navodi da je ažurirani procenat samo devet odsto i ako se nastavi takvo smanjenje, grad će uskoro ličiti na "ekspres lonac".
"Zelena infrastruktura je ključna za život u gradu, kako zdravstveno, tako i funkcionalno, zbog zaštite od poplava, čistijeg vazduha i hlađenja grada tokom letnjih meseci. Međutim, praksa u domaćem planiranju je ne tretira tako, već kao prazne prostore koje treba popuniti", navedeno je u saopštenju.
Dodaje se da su zelene javne površine pravo svih građana i neophodno je da budu ravnomerno raspoređne, odnosno, najdalje 300 metara vazdušnom linijom od mesta stanovanja.
Sada u Beogradu, kako su naveli, postoji velika neravnomernost u rasporedu zelenila među opštinama, Grocka, Vračar, Surčin i Stari grad nemaju šume na svojoj opštini.
Toplotna ostrva u Beogradu su, kako je istaknuto, napravila simbiozu u jedno veliko toplotno ostrvo koje je centar grada i Novi Beograd, dok malo hlada još ima oko Zvezdare, Mirijeva i Rakovice, Čukarice, zahvaljući šumama na Košutnjaku i Zvezdari.