Deseti dan blokade Rektorata Univerziteta u Novom Sadu
Vojvodina
| 09.07.2024
|
access_time
10:15
Foto: Beta/Dragan Gojić
Oni spavaju u zgradi Rektorata održavajući protest čiji je moto "Jedna lista nije izbor", a građani im povremeno donose hranu.
Madić je tražio od obezbeđenja u Rektoratu da skine te transparente, ali studenti im to nisu dozvolili, nakon čega je dolazila i policija koja ih je legitimisala.
Blokada rada Rektorata je počela jer je za ponedeljak bilo planirano održavanje izbora za Studentski parlament Filozofskog fakulteta, što, kako su naveli iz STAV-a, nije legitimno jer Statut fakulteta i pravilnici podrazumevaju da se izbori mogu organizovati jedino u fakultetskoj zgradi.
Oni su blokirali održavanje izbora dva puta u fakultetskoj zgradi, a ovo im je druga blokada izbora u zgradi Rektorata.
Studenti iz organizacije STAV podneli su disciplinske prijave protiv predsednice Studentskog parlamenta Filozofskog fakulteta Macak i člana izborne komisije Aleksandra Gajića zbog fizičkog nasilja.
Macak je 21. maja ošamarila u zgradi Filozofskog fakulteta aktivistkinju STAV-a Milu Pajić, dok je Gajić takođe fizički nasrtao na kolege, tokom blokade izbora.
Pokret slobodnih građana je prošle sedmice saopštio da su Macak i Gajić u međuvremenu zaposleni u Skupštini Vojvodine, što je novinarima potvrđeno u toj instituciji.
Macak je bila i prva na listi Ruske stranke na lokalnim izborima u Novom Sadu, ali ta lista nije prešla izborni cenzus.
Studente iz STAV-a je u sredu kasno uveče napao nepoznati muškarac, koji je fizički nasrtao na njih i pretio im.
Teme
Društvo
Novo
Dnevni evropski servis
Šta drugi čitaju
Scena
Dogodilo se
Na današnji dan 26. avgust
pre 12 sati