Žofre u Vinči: EU donirala Srbiji više od 20 miliona evra u oblasti nuklearne energije
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, ambasador Emanuele Žofre, izjavio je danas u Vinči da je bezbednost radioaktivnog otpada od izuzetne važnosti za EU koja je u oblast nuklearne energije Srbiji do sada donirala više od 20 miliona evra.
Žofre je tokom posete Javnom preduzeću Nuklearni objekti Srbije video skladište i postrojenje za preradu radioaktivnog otpada, stari reaktor, staru kontrolnu sobu.
S novinarima je bio i u laboratoriji za nuklearnu forenziku, za čiju opremu je EU poslednjim projektom dala više od dva miliona evra.
"Bezbednost i sigurnost radioaktivnog otpada su od izuzetne važnosti za EU, kako bezbednost infrastrukture, tako i način upravljanja otpadom kojim mora da se rukuje po najstrožim standardima", rekao je Žofre novinarima u Vinči.
Dodao je da je EU zadovoljna saradnjom sa Srbijom u ovoj oblasti, te da ta saradnja traje oko dve decenije tokom kojih je donirano više od 20 miliona evra u opremu i ekspertizu.
Direktor Nuklearnih objekata Srbije Dalibor Arbutina zahvalio je Uniji za pomoć razvoju te oblasti u Srbiji.
"Mi smo ovde postigli visoke standarde sigurnosti i bezbednosti i spremni smo da i u ovoj oblasti Srbiju uvedemo u EU", istakao je on.
Taj nuklearni operator jedan je od potpisnika Memoranduma o razumevanju u oblasti primene razvoja nuklearne energije u Srbiji i baza znanja u toj oblasti.
Memorandum je potpisalo Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije sa predstavnicima još pet ministarstva i 20 fakulteta, naučnih instituta i preduzeća energetike.
U Srbiji je od 1989. na snazi zakonska zabrana izgradnje nuklearnih elektrana, uvedena kao reakcija na akcident u Černobilju 1986. godine.
Odredbe tog zakona se, međutim, ne odnose na naučno-istraživačke i istraživačko-razvojne radove, rudarsko-geološke istražne radove, obrazovanje kadrova.
Krajem juna ove godine Evropska komisija i javno preduzeće Nuklearni objekti Srbije su završili projekat kojeg je finansirala EU za unapređenje nuklearne bezbednosti u Srbiji.
Ključni doprinos tog projekta EU uključuje snabdevanje najsavremenijim instrumentima i dogradnju infrastrukture Radiohemijske laboratorije u Nuklearnim objektima Srbije, uključujući obuku osoblja za efikasno korišćenje nove opreme.