Đedović Handanović: Ulica neće odlučivati o litijumu, vlada zbog njega neće pasti
Politika
| 18.07.2024
|
access_time
09:15
Foto: Ministarstvo ruradstva i energetike/Emilija Jovanovic
"Nema govora da se bilo koji projekat u Srbiji realizuje, bez obzira na njegov ekonomski potencijal, ako ga nije moguće realizovati bezbedno po životnu sredinu i zdravlje ljudi, jer imamo napredne zakone i procese usaglašene sa direktivama Evropske unije kroz koje treba da prođe svaki, pa i ovaj", rekla je Đedović Handanović u intervjuu za nedeljnik NIN.
Kako je naglasila, "zakon jasno propisuje da investitor snosi troškove izrade studija o proceni uticaja na životnu sredinu".
"Ne može država novcem građana da finansira studije za privatne kompanije. Kada govorimo o poljoprivredi, studija procene ekonomskog uticaja pokazala je da bi rudnik izmestio manje od jedan posto ukupnog poljoprivrednog zemljišta opštine Loznica", navela je Đedović Hajdanović na pitanje o studiji i koliko se gubi ako rudnik zameni poljoprivredno zamljište.
Na primedbu da meštani Gornjih Nedeljica traže da Skupština Srbije do 10. avgusta zakonom zabrani eksploataciju litijuma i bora, ona je odgovorila: "U trenutku kada se države u Evropi takmiče ko će prvi eksploatisati resurse poput litijuma i borata, mi imamo ovako ekstremne zahteve koji bi da zabrane čitavu granu industrije, kao što je rudarstvo i geologija".
"Napretka zemlje nema ako ne držimo korak sa inovacijama modernog doba, posebno u borbi sa klimatskim promenama i kritičnim sirovinama. Napretka nema ni bez zdrave debate i dijaloga kojima su osnova naučne činjenice i gde reč daje struka, a ne ulica. Za dobro Srbije i njenih građana, sigurna sam da će prevladati istina. A rudarstvo je bilo i biće naša značajna privredna grana", dodala je Đedović Handanović.
Na pitanje može li da srpsku vladu zadesi scenario iz Portugala gde je vlada pala zbog litijuma i korupcije, ona je odgovorila da se tamo to desilo zbog povezanosti "sa mnogobrojnim projektima uključujući hidrogenske megaprojekte, data centre i litijuma".
"Zamena teza je da se radi samo o litijumskom projektu, kao što je zamena teza da se lokalno stanovništvo protivi tom rudniku zbog litijuma. Protive se jer je rudnik otvorenog kopa, što je neuporedivo sa situacijom u Srbiji gde se planira podzemni. Nova vlada u Portugalu posvećena je razvoju litijumskih projekata, jer se pored rudnika planiraju i dva postrojenja za njegovu preradu u kojima bi se prerađivao i uvozni koncentrat, i to u urbanim zonama", navela je ministarka.
"Kao što vidite, sve je to zamena teza koja se koristi isključivo u političke svrhe. Taj scenario neće, niti ima razloga da zadesi, našu vladu", istakla je Đedović Handanović.