Web Analytics
Australija firmi 'Rio Tinta' zabranila eksploataciju nalazišta uranijuma u oblasti Aboridžina - BetaRS

Australija firmi 'Rio Tinta' zabranila eksploataciju nalazišta uranijuma u oblasti Aboridžina

Ekonomija | Izvor: Beta-AFP | 27.07.2024 | access_time 17:25
Australija firmi 'Rio Tinta' zabranila eksploataciju nalazišta uranijuma u oblasti Aboridžina
Australija je danas objavila da zabranjuje eksploataciju jednog od najvećih rudnih nalazišta uranijuma na svetu, pozivajući se na trajnu vezu te lokacije sa starosedocima Australije - Aboridžinima.

Nalazište Džabiluka (Jabiluka) na severu Australije okruženo je nacionalnim parkom Kakadu, tropskom zonom širom koje su klisure i vodopadi i koja je uvršćena u svetsku baštinu Uneska, a prikazana je u prvom filmu "Krokodajl Dandi" (Crocodile Dundee).

Australijski premijer Entoni Albaneze rekao je da će oblast nacionalnog parka biti proširena na lokaciju Džabiluka koja nikad nije eksploatisana da bi se poštovale želje koje je već pre više decenija izrazio aboridžinski narod Mirari.

"Oni su tražili da dobiju garanciju da nikad neće biti rudarenja uranijuma na njihovoj zemlji", rekao je Albaneze pred aktivistima svoje Laburističke partije u Sidneju. 

Ta mera znači da nikad neće biti rudne eksploatacije u Džabiluki, rekao je premijer. 

Arheolozi su 1917. godine blizu lokacije Džabiluka otkrili sekire i kamene alatke od pre nekoliko desetina hiljada godina. 

To otkriće je dokaz o izuzetnoj i trajnoj vezi koje su Aboridžini iz zaliva Tores imali s tom zemljom, rekao je Albaneze. 

On je rekao da narod Mirar voli i neguje svoju zemlju više od 60.000 godina.

"Ova veličanstvena oblast Australije ima neka od najstarijih dela pećinske umetnosti na svetu", dodao je Albaneze.

Nalazište Džabiluka, otkriveno početkom 1970-ih je od tada predmet sudskih sporova autohntonih naroda i rudarskih kompanija.

Po Svetskom nuklearnom udruženju radi se o jednom od najvećih nalazišta sa velikim sadržajem uranijuma na svetu. 

Kompanija "Enerdži Risorsis of Ostrelija" (ERA) koju kontroliše rudarski gigant "Rio Tinto", ima dozvole za rudarsku eksploataciju za Džabiluku. 

Očuvanje autohtonih lokacija je pod velikom pažnom u Australiji od kada je Rio Tinto dinamitom razorio pećinu Džukan Gordž radi eksploatacije rude gvožđa, što je podstaklo talas protesta. 

Ta pećina stara 46.000 godina sadržala je neke od najstarijih predmeta u toj zemlji i australijski authotoni narodi smatrali su je svetom.

Konzervativna opozicija u Australiji se angažovala da će izgraditi nuklearne centrale ako pobedi na narednim izborima, što je suprotno politici protiv nuklearne energije koja je na snazi 26 godina.

Teme

Novo

Društvo

Šta drugi čitaju

Dnevni evropski servis

IT