Web Analytics
Stejt Department: Lažne su tvrdnje o mešanju SAD u proteste u Srbiji - BetaRS

Stejt Department: Lažne su tvrdnje o mešanju SAD u proteste u Srbiji

Politika | 17.08.2024 | access_time 13:05
Stejt Department: Lažne su tvrdnje o mešanju SAD u proteste u Srbiji
Foto: Beta/Milan Ilić
Američki Stejt Department saopštio je da je lažna svaka tvrdnja da se SAD mešaju u proteste u Srbiji ili da podržavaju protestne pokrete usmerene protiv vlade Srbije, prenosi danas Radio Slobodna Evropa (RSE).

"Ne čudi nas što je Rusija, nasuprot tome, instrumentalizovala proteste da bi ostvarila svoju agendu u Srbiji, kao što to čini širom sveta", saopšteno je u odgovoru portparola Stejt Departmenta za RSE danas.

Reakcija SAD usledila je nakon što su predstavnici vlasti u Srbiji optužili neimenovane zapadne države da podržavaju ekološke proteste protiv iskopavanja litijuma, na kojima su se proteklih sedmica okupile desetine hiljada građana.

Optužbe protiv Zapada da stoje iza protesta u Srbiji uputio je i Kremlj, a potpredsednik vlade Srbije Aleksandar Vulin je u Moskvi zahvalio ruskim bezbednosnim strukturama "na upozorenju o pripremi masovnih nereda i pokušaju državnog prevrata".

U Stejt Departmentu poručuju i da je stav SAD o Aleksandru Vulinu "dobro poznat". On je od jula 2023. pod američkim sankcijama, pored ostalog, zbog veza sa Kremljom.

Povod za nedavne masovne proteste u Srbiji je najava otvaranja rudnika litijuma međunarodne kompanije "Rio Tinto" u dolini reke Jadar na zapadu zemlje - zbog bojazni dela građana da bi taj projekat mogao imati negativne posledice po životnu sredinu.

Stejt Department u odgovoru za RSE ocenjuje da su miran protest i pravo građana da demonstriraju i slobodno govore važan deo demokratije.

Podsećaju i na stav američkih zvaničnika da je "na srpskom narodu i njegovim izabranim liderima" izbor šta raditi dalje sa resursima litijuma.

"Verujemo da ovo Srbiji pruža izuzetnu priliku, pod uslovom da se poštuju ekološki standardi i najbolja svetska praksa. To je odluka koju treba da donese Srbija", zaključuje Stejt Department.

Projekat iskopavanja litijuma u Srbiji podržale su Sjedinjene Države i Evropska unija, a u prisustvu nemačkog kancelara Olafa Šolca, Srbija je sa EU 19. jula u Beogradu potpisala Memorandum o kritičnim sirovinama, podseća RSE. Dokument predviđa ceo proizvodni lanac – od kopanja litijuma u rudniku Rio Tinta u Jadru, do proizvodnje baterija za električna vozila.

Teme