AFP o poseti Makrona Srbiji: Prodaja borbenih aviona 'rafal' i povezivanje Srbije s EU
Politika
| Izvor: Beta
| 29.08.2024
|
access_time
13:10
AFP tu temu ističe iz svog ovonedeljnog intervjua s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, navodeći da je on "optimista" u vezi s tim, dok je Jelisejska palata potvrdila novinarima da se "nada" da će pregovori s grupom "Daso", koja proizvodi te avione, biti uspešni tokom posete francuskog predsednika.
Agencija konstatuje da je to pitanje osetljivo jer "Beograd, kandidat za prijem u EU, održava odnose s Moskvom, kojoj nije uveo sankcije, uprkos njenoj invaziji na Ukrajinu".
Navodeći da je Vučić u razgovoru za AFP rekao da su gotovo svi borbeni avioni Srbije došli iz Rusije, te da Srbija "mora da evoluira", AFP ukazuje da i Francuska iznosi taj argument, pominjući logiku "sidrenja Srbije u Evropskoj uniji". Tako "Beograd može da napravi strateški izbor da sarađuje sa evropskom zemljom na obnovi svoje flote, nadamo se u Parizu", smatra kabinet Makrona.
U suprotnom će, prema oceni Žana Noela Baroa, ministra za Evropu u odlazećoj vladi, "ta enklava (Srbija) usred Evropske unije postati ulazna tačka za nestabilnost na kontinentu i za autoritarne režime Rusije i Kine", prenela je danas radio-stanica Frans enfo. AFP ukazuje da s Makronom u Srbiju dolazi i Baro, kao i predsednik i generalni direktor kompanije Daso aviasion (Dassault Aviation) Erik Trapije (Eric Trappier).
Prema oceni Vuka Vuksanovića, istraživača Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, Vučić traži zamenu za stare "migove", a "ako je ne nađe, susedna Hrvatska će sa svojim 'rafalima' imati premoć u vazduhu na Zapadnom Balkanu, što Vučićev ego ne može da prihvati".
Štaviše, procenio je Vuksanović, Vučić smatra da će kupovinom "rafala", koji su izuzetno skup proizvod francuske industrije oružja, "kupiti političku zaštitu i usluge predsednika Makrona".
Francuska zvanično podržava proces pridruživanja Srbije EU, što je u pismu objavljenom danas u Srbiji, Makron ponovio: "Evropskoj uniji i njenim državama članicama je potrebna jaka i demokratska Srbija na njihovoj strani, a Srbiji je potrebna jaka i suverena Evropska unija da brani i promoviše svoje interese".
Osam meseci od parlamentarnih izbora u Srbiji, koji su po OEBS-u i Evropskom parlamentu, bili narušeni prevarom, uz pobedu predsednikove partije, Jelisejska palata smatra da bi proces pridruživanja EU trebalo da podstakne Beograd da "konsoliduje vladavinu prava", piše AFP.
Makron takođe mora da se u Beogradu založi za "normalizaciju odnosa (Srbije) s Kosovom", što je sastavni deo te politike EU, navodi AFP i dodaje da su "propali pokušaji smirivanja i dijaloga" o tome.
AFP na kraju navodi da su u toku "preliminarni i istraživački razgovori" Srbije s francuskom elektroprivredom EDF o "civilnoj nuklearnoj energiji", i da se razmatra i nova saradnja u oblasti hidroelektrana, tretmana otpadnih voda, čak i zdravstva.