Web Analytics
Kina želi da pokrene misiju za vraćanje uzoraka na Mars oko 2028. - BetaRS

Kina želi da pokrene misiju za vraćanje uzoraka na Mars oko 2028.

Tehnologija | 05.09.2024 | access_time 16:55
Kina želi da pokrene misiju za vraćanje uzoraka na Mars oko 2028.
Fotografija koju je 1. januara 2022. objavila Kineska nacionalna uprava za svemir (CNSA) prikazuje grupnu fotografiju orbitera i Marsa. (CNSA/preko Sinhue)

Kina planira da izvrši misiju "Tjanven-3" sa dva lansiranja oko 2028. godine, u cilju vraćanja uzoraka uzetih sa Marsa, izjavio je danas kineski stručnjak za svemir Liu Đidžong.

Liu, glavni dizajner kineske misije za vraćanje uzoraka na Mars, otkrio je detalje o tome na 2. Međunarodnoj konferenciji o istraživanju dubokog svemira u gradu Huangšan, u istočnoj kineskoj provinciji Anhui, prenosi agencija Sinhua.

Glavni naučni cilj misije biće potraga za znacima života. Da bi ostvarili postavljeni cilj, kineski svemirski inženjeri moraju da se pozabave ključnim tehnologijama kao što su prikupljanje uzoraka na površini Marsa, poletanje sa "crvene planete", sastanak u orbiti oko Marsa i zaštita planeta, naveo je Liu.

Prema planu, misija će se sastojati od 13 faza, koje će se izvoditi metodama kao što su detekcije na licu mesta i detekcije daljinskim ispitivanjem.

Liu je kazao da će se Kina u potpunosti pridržavati međunarodnih konvencija i sprovoditi mere da zaštiti i Mars i Zemlju, kao i uzorke, od kontaminacije tokom misije.

Misija "Tjanven-3" će nositi teret razvijen kroz međunarodnu saradnju, a Kina će sarađivati sa naučnicima iz celog sveta kako bi sprovela zajednička istraživanja uzoraka sa Marsa i podataka o detekciji, rekao je Liu.

Dugoročno gledano, Kina će sarađivati sa drugim zemljama ili istraživačkim institucijama širom sveta na sprovođenju misije i definisanju zadataka, analize zahteva, konceptualnog istraživanja, dizajna plana implementacije i ključnih tehnoloških otkrića za izgradnju istraživačke stanice na Marsu, dodao je Liu.

Teme