Italijanski i hrvatski naučnici zajedno prate stanje morskih trava u Jadranu
Životna sredina
| Izvor: Beta
| 13.09.2024
|
access_time
15:35
"Morske livade" koje čine važne delove podmorske životne okoline, staništa su mnogih vrsta riba i drugih organizama i imaju važnu ulogu u smanjenju posledica klimatskih promena jer apsorbuju ugljen-dioksid.
Bespilotne podmornice pomoću senzora mere temperaturu vode, salinitet i prisustvo potencijalno opasnih materija, piše Hina.
Takva istraživanja omogućavaju naučnicima da precizno i brzo dobiju inače teško dostupne informacije o morski trava cvetnica, ključnih za održavanje biološke ravnoteže mora.
Prikupljeni podaci obogatiće baze podataka o distribuciji algi i morskih cvetnica što će pojednostaviti praćenje i upravljanje ekosistemima, kazala je upravniica projekta za Hrvatsku Mirta Smodlaka Tanković iz Centra za istraživanje mora u Rovinju.
Bespilotne podmornice omogućavaju prikupljanje podataka sa područja koja bi inače bila teško dostupna, i to odmah, tako da naučnici mogu da brže reaguju na moguće opasnosti po život u moru, kazala je Tanković.
Projekt "Brigantine" u okviru kojeg sarađuju naučnici, počeo je u junu ove godine, trajaće 30 meseci, a finansira ga Ecropska unija putem programa prekogranične saradnje "Interreg Italija-Hrvatska" i okuplja stručnjake za različita naučna područja.
Teme
Prijavite se na newsletter Zelene Srbije
Životna sredina
Novo
Ekonomija
Šta drugi čitaju
Društvo
Naslovne strane za subotu, 12. jul 2025. godine
pre 12 sati