Italijanski i hrvatski naučnici zajedno prate stanje morskih trava u Jadranu
Životna sredina
| Izvor: Beta
| 13.09.2024
|
access_time
15:35
"Morske livade" koje čine važne delove podmorske životne okoline, staništa su mnogih vrsta riba i drugih organizama i imaju važnu ulogu u smanjenju posledica klimatskih promena jer apsorbuju ugljen-dioksid.
Bespilotne podmornice pomoću senzora mere temperaturu vode, salinitet i prisustvo potencijalno opasnih materija, piše Hina.
Takva istraživanja omogućavaju naučnicima da precizno i brzo dobiju inače teško dostupne informacije o morski trava cvetnica, ključnih za održavanje biološke ravnoteže mora.
Prikupljeni podaci obogatiće baze podataka o distribuciji algi i morskih cvetnica što će pojednostaviti praćenje i upravljanje ekosistemima, kazala je upravniica projekta za Hrvatsku Mirta Smodlaka Tanković iz Centra za istraživanje mora u Rovinju.
Bespilotne podmornice omogućavaju prikupljanje podataka sa područja koja bi inače bila teško dostupna, i to odmah, tako da naučnici mogu da brže reaguju na moguće opasnosti po život u moru, kazala je Tanković.
Projekt "Brigantine" u okviru kojeg sarađuju naučnici, počeo je u junu ove godine, trajaće 30 meseci, a finansira ga Ecropska unija putem programa prekogranične saradnje "Interreg Italija-Hrvatska" i okuplja stručnjake za različita naučna područja.