Web Analytics
Analitičari: Nije bilo jasne strategije u napadu na pejdžere, Hezbolah nije zastrašen - BetaRS

Analitičari: Nije bilo jasne strategije u napadu na pejdžere, Hezbolah nije zastrašen

Svet | Izvor: Beta | 18.09.2024 | access_time 15:40
Analitičari: Nije bilo jasne strategije u napadu na pejdžere, Hezbolah nije zastrašen
Izraelski napad na "pejdžere" pripadnika libanskog Hezbolaha u utorak je taktički uspeh, ali nema jasan strateški uticaj, ocenili su analitičari za "Njujork tajms".

Broj poginulih od istovremenih eksplozija "pejdžera" je danas porastao na 12, a ranjenih je između 2.750 i 2.800.

I mada je taj napad postideo Hezbolah i onesposobio mnoge pripadnike te proiranske ekstremističke organizacije, za sada nije izmenio vojno ravnotežu duž izraelsko-libanske granice odakle je više od 100.000 civila na svakoj strani raseljeno zbog sukoba manjeg intenziteta.

Hezbolah i izraelska vojska su i danas razmenjivale raketnu i artiljerijsku vatru što čine od oktobra prošle godine kada je počeo rat Izraela i palestinskog Hamasa u Pojasu Gaze, piše američki list.

I mada je jučerašnji napad bila demonstracija tehnološke moći Izraela, izgleda da on nije imao nameru da iskoristi konfuziju izazvenu time i izvede odlučujući udar na Hezbolah, ali i invaziju Libana.

Iako je napad impresionirao mnoge Izraelce od kojih su neki kritikovali svoju vladu jer time nije zaustavila napade Hezbolaha, ključan uzrok nezadovoljstva je to što su pripadnici te proinske šiitske organizacije i dalje na severnoj granici Izraela i sprečavaju desetine hiljada stanovnika da se vrate kući.

"To je neverovatan taktički događaj, ali nijedan borac Hezbolaha se zbog toga neće pomeriti. Posedovanje neverovatnih sposobnosti ne čini strategiju", ocenila je Miri Eisin iz Međunarodnog instituta za kontraterorizam u Izraelu.

Mišljenja Izraelaca su podeljena u odnosu na to da li je napad "rezultat kraktoročnog oportunizma ili dugotrajnog predumišljaja".

Neki izraelski komandiri su se zabrinuli da su borci Hezbolaha nedavno otkrili izraelsku sposobnost da im sabotiraju "pejdžere" što je navelo Izrael da odmah napadne ili da da zauvek izgubi sposobnost da to uradi.

Drugi kažu da je Izrael imao specifičnu stratešku nameru: da se možda nadao da će taj smeo, sofisticirani napad uticati da prekid vatre bude prihvatljiviji za Hezbolah.

"Cilj operacije, ako je Izrael iza nje kako tvrdi Hezbolah, možda je bio da pokaže Hezbolahu da će platiti vrlo visoku cenu ako nastavi da napada Izrael umesto da postigne sporazum", rekao je general-major Amos Jadlin, bivši šef izraelske vojne obaveštajne službe.

Hezbolah je napade na sever Izraela počeo oktobra prošle godine u znak solidarnosti s Hamasom, posle napada hamasovaca na jug Izraela, koji je izazvao rat u Gazi.

Od tada je Hezbolah svoju sudbinu vezao za Hamasovu i zarekao se da neće zaustaviti napade dok se Izrael ne povuče iz Gaze.

Zbog toga su se zvaničnici na obe strane granice mesecima nadali da će primirje u Gazi dovesti do paralelnog dogovora u Libanu.

Američki i francuski posrednici su pripremali teren za primirje i u sukobu Izraela i Hezbolaha ako se sporazum postigne u Gazi.

Pregovori o Gazi su sada u zastoju i možda izraelsko rukovodstvo smatra da mora da preduzme ambiciozniju akciju protiv Hezbolaha da bi ga ubedilo da svoju sudbinu ne vezuje za Hamas, kažu analitičari.

Izraelsko rukovodstvo se proteklih dana usresredilo na Hezbolah i ministar odbrane Joav Galant je ove nedelje rekao da je "vojna akcija jedini način" za okončanje sukoba s tikm pokretom.

Jadlin procenjuje da je cilj da se sukob Hezbolaha s Izraelom razdvoji od rata Izraela protiv Hamasa.

Drugi analitičari su skeptičniji i kažu da Hezbolah neće izmeniti kurs čak iako je degradiran i dezorijentisan najnovijim napadom.

Sima Šajn koja je radila u izraelskoj obaveštajnoj službi Mosad, rekla je da će Hezbolah kao najuticajniji saveznik Irana na Bliskom istoku pokušati da izbegne utisak da je napustio Hamas.

"Njima je vrlo je važno da budu starešina svih saveznika (Irana) u regionu, onaj ko drugima daje instrukcije, ko obučava druge", rekla je Šajn, analitičarka Instituta za nacionalne bezbednosne studije.

Napad na "pejdžere" je pokazao da između izraelskih obaveštajnih službi koje mogu da mesecima čak i godinama planiraju operacije, postoji nesaglasnost, a da je razmišljanje izraelskog političkog rukovodstva haotično kratkoročno.

Međunarodni urednik Bi-Bi-Sija (BBC) Džeremi Boven je ocenio da je Izrael jučerašnjom operacijom postigao značajnu taktičku pobedu koja je nesumnjivo poniženje za Hezbolah što će povećati nesigurnost ta organizacije i što je loše za moral njenih pripadnika.

Mađutim, za Izrael je ta akcija možda potencijalno strateški nepovoljna jer ipak neće zastrašiti tu moćnu libansku vojnu i političku organizaciju.

Teme

Ekonomija

Šta drugi čitaju

Automoto

Hronika