'Eko svest': Zapadni Balkan mora da odustane od gasovoda i da investira u obnovljive izvore
Tranzicija
| Izvor: Beta
| 22.10.2024
|
access_time
13:40
Foto: Eko-svest/Marijan/StudioLux
Na konferenciji "Evropske i regionalne perspektive napuštanja fosilnog gasa" koju je organizovao Centar za istraživanje i informisanje životne sredine "Eko-svest", uz podršku Evropske fondacije za klimu, učesnici su upozorili da dugoročna zavisnost od gasa može da uspori proces dekarbonizacije i da će sredstva potrebna za transformaciju energije preusmeriti na staru tehnologiju čija će upotreba biti kratkoročna i neodrživa.
"Eko-svest" je saopštio da je u okviru dva panela razgovarano o izazovima evropskog energetskog tržišta i rizicima koje donose planovi za gasifikaciju Zapadnog Balkana.
Pravnik zdužen za zaštitu životne sredine u međunarodnoj Mreži za jugoistočnu Evropu Benkvoč (CEE Bankwatch Network) Gligor Radečić izjavio je da se zemlje Zapadnog Balkana suočavaju sa značajnim energetskim izazovima, a da prelazak na gas donosi rizike za energetsku sigurnost i životnu sredinu.
"Javne finansijske institucije poput Evropske banke za obnovu i razvoj i Evropske investicione banke trebalo bi da ulagažu u obnovljive izvore energije i energetsku efikasnost", istakao je Radečić.
Politički savetnik globalnog tink-tenka E3G Rafael Anoto kazao je da je upotreba fosilnog gasa u Evropi u opadanju i da se očekuje da će se smanjiti za 30 do 50 odsto do 2030.
"Kontinuirana volatilnost cena i troškovi gasne mreže potvrđuju argument da fosilni gas ne bi trebalo da bude gorivo u tranziciji", naglasio je Anoto.
Učesnici su pozvali vlade i investitore da ubrzaju prelazak na obnovljive izvore energije kako ne bi bili zarobljeni u tehnologijama i energijama prošlosti, u vreme kada se Evropa kreće ka postfosilnoj eri.