'Eko svest': Zapadni Balkan mora da odustane od gasovoda i da investira u obnovljive izvore
Tranzicija
| Izvor: Beta
| 22.10.2024
|
access_time
13:40
Foto: Eko-svest/Marijan/StudioLux
Na konferenciji "Evropske i regionalne perspektive napuštanja fosilnog gasa" koju je organizovao Centar za istraživanje i informisanje životne sredine "Eko-svest", uz podršku Evropske fondacije za klimu, učesnici su upozorili da dugoročna zavisnost od gasa može da uspori proces dekarbonizacije i da će sredstva potrebna za transformaciju energije preusmeriti na staru tehnologiju čija će upotreba biti kratkoročna i neodrživa.
"Eko-svest" je saopštio da je u okviru dva panela razgovarano o izazovima evropskog energetskog tržišta i rizicima koje donose planovi za gasifikaciju Zapadnog Balkana.
Pravnik zdužen za zaštitu životne sredine u međunarodnoj Mreži za jugoistočnu Evropu Benkvoč (CEE Bankwatch Network) Gligor Radečić izjavio je da se zemlje Zapadnog Balkana suočavaju sa značajnim energetskim izazovima, a da prelazak na gas donosi rizike za energetsku sigurnost i životnu sredinu.
"Javne finansijske institucije poput Evropske banke za obnovu i razvoj i Evropske investicione banke trebalo bi da ulagažu u obnovljive izvore energije i energetsku efikasnost", istakao je Radečić.
Politički savetnik globalnog tink-tenka E3G Rafael Anoto kazao je da je upotreba fosilnog gasa u Evropi u opadanju i da se očekuje da će se smanjiti za 30 do 50 odsto do 2030.
"Kontinuirana volatilnost cena i troškovi gasne mreže potvrđuju argument da fosilni gas ne bi trebalo da bude gorivo u tranziciji", naglasio je Anoto.
Učesnici su pozvali vlade i investitore da ubrzaju prelazak na obnovljive izvore energije kako ne bi bili zarobljeni u tehnologijama i energijama prošlosti, u vreme kada se Evropa kreće ka postfosilnoj eri.
Teme
Prijavite se na newsletter Zelene Srbije
Novo
Ekonomija
Šta drugi čitaju
Društvo
Naslovne strane za ponedeljak, 12. maj 2025. godine
pre 13 minuta