Web Analytics
NPS: Predloženim izmenama Кrivičnog zakonika SNS povećava prostor za krađu i ugrožava ljudska prava - BetaRS

NPS: Predloženim izmenama Кrivičnog zakonika SNS povećava prostor za krađu i ugrožava ljudska prava

Politika | 29.10.2024 | access_time 10:25
NPS: Predloženim izmenama Кrivičnog zakonika SNS povećava prostor za krađu i ugrožava ljudska prava
Foto: Mile Gvozdenović
Narodni pokret Srbije (NPS) saopštio je danas da su predlozi za imenu Кrivičnog zakonika i Zakonika o krivičnom postupku, koji su od značaja za domen osnovnih ljudskih prava i funkcionisanje pravosuđa, nekvalitetno formulisani i u mnogim elementima stvaraju konfuziju, koja u praksi može da dovede do značajnih ugrožavanja prava građana Srbije.

Dodali su da se pored ta dva zakona, paralelno sprovodi i izmena i dopuna još tri zakona koja se tiču položaja sudija, javnih tužilaštava i Pravosudne akademije, čiji značaj, kao i predložene izmene zahtevaju ozbiljnu debatu sa različitim društvenim akterima iz stručne i šire javnosti, kako bi se izbeglo stvaranje pravne nesigurnosti i ugrožavanje osnovnih ljudskih prava građana Srbije.

"Navedenim izmenama, predlaže se uvođenje krivičnog dela "Objavljivanje materijala kojima se savetuje izvršenje krivičnih dela", a ovako definisan predlog ima za cilj da guši građanski aktivizam, zaplaši građane i zabrani svaku objavu na internetu", istakli su iz NPS.

Naglasili su da je predlog u zakonu prilično nejasan i ostavlja veliki prostor za široko tumačenje, što je direktno suprotno načelu zakonitosti, pa je iz svega navedenog jasno da to krivično delo ne štiti društvo od kriminala, već se štiti vlast od aktuelnih dešavanja vezanih za masovne proteste i predstavlja dodatno oruđe režima za ograničenje informisanja građana putem društvenih mreža.

"Ono što dodatno treba da zabrine je što se predloženim izmenama potpno briše član Zakona pod nazivom "Iznuđivanje iskaza", pa se postavlja pitanje, da li to treba tumačiti tako da će službeno lice moći da upotrebi silu dok nekog građanina ispituje kako je pristupio "spornom materijalu", naglasili su iz NPS.

Podvukli su da navedeni predlog izmena takođe navodi da tužilaštvo neće istraživati moguću korupciju u javnim nabavkama, ako je vrednost manja od pet miliona dinara, a dodatno je sporan i ako imamo u vidu Nacionalnu strategiju za borbu protiv korupcije 2023-2028. godine, u kojoj se navodi da imamo neefikasne mehanizme kontrole nad javnim nabavkama, a opšte je poznata stvar da najveći deo nelegalnog novca svoj tok nalazi preko javnih nabavki, pa su ove izmene u tom domenu dodatno zabrinjavajuće.

"Predložene izmene uvode kao krivično delo i "napad na prosvetne i medicinske radnike", ali odredbama nije precizno regulisano ko je tačno zaštićen i obuhvaćen, odnosno ovim izmenama nisu obuhvaćeni vaspitači u kazneno-popravnim zavodima za maloletnike koji rade sa vaspitno zapuštenom decom gde je rizik po bezbednost veći", napisali su u saopštenju iz NPS.

Dodali su da se sporni predlozi odnose i na sudije, koji predloženim izmenama postaju pomoćnici tužioca, jer tamo gde tužilac nije uspeo da u dovoljnoj meri dokaže optužnicu, sud preuzima aktivnu ulogu i pronalazi dokaze, čime se značajno ugrožava pretpostavka nevinosti, s obzirom da je na tužiocu da dokazuje navode iz iptužnice, a ne na sudiji koji mora da ostane neutralan, pa nas ovim predlozima vraća u vreme kada je naš narod govorio "Кadija te tuži, kadija ti sudi".

"Narodni pokret Srbije nastavlja borbu da Srbija postane demokratska zemlja u kojoj će građani biti slobodni da izraze svoj stav bez straha od represije državnih organa i institucija i borićemo se svim sredstvima protiv represije vlasti i uzurpiranja države i njenih institucija", zaključuje se u saopštenju.

Teme

Novo

Društvo

Šta drugi čitaju

Ekonomija

Fudbal

Zelena Srbija

IT