Kineski detektor ‘tamne energije’ dobio status prevodnika u okviru projekta SKA teleskopa
Tehnologija
| 29.10.2024
|
access_time
12:55
Foto: Xinhua/Liu Yiwei
SKA predstavlja novu generaciju radio teleskopa velikih dimenzija koja je trenutno u izgradnji. Po završetku, biće najveći niz radio teleskopa na svetu. Zvanični članovi projekta su Kina, Južna Afrika, Ujedinjeno Kraljevstvo, Australija i još šest zemalja.
Objekti uključeni u naučne i tehnološke studije vezane za SKA nazivaju se "SKA predvodnici" ili "prethodnici SKA". Nekoliko radio teleskopa širom sveta dobilo je ovaj status, rekao je Čen Sueli, glavni naučnik Tianlai eksperimenta i istraživač u NAOC-u, koji upravlja projektom.
Najnovija otkrića ovih prethodnika mogu otvoriti nove mogućnosti za naučno istraživanje SKA, a njihove tehnologije se mogu primeniti u izgradnji SKA i budućih radio teleskopa, istakao je Čen.
Smešten u Kazahskom autonomnom okrugu Barkol na severozapadu Kine, Tianlai eksperiment se sastoji od dva niza: Tianlai cilindričnog niza, koji ima tri susedna cilindrična reflektora sa ukupno 96 prijemnika i Tianlai paraboličnog niza, sa 16 antena prečnika po šest metara.
Projekat ima za cilj da testira ključne tehnologije za detekciju tamne energije, za koju se smatra da čini oko 70 procenata kosmosa i pokreće ubrzanu ekspanziju univerzuma.
Tamna energija se ne može direktno detektovati, ali se njeno prisustvo i karakteristike mogu analizirati posmatranjem kako se brzina ekspanzije univerzuma menja tokom vremena. "Zvuk" Velikog praska ostavio je trag u raspodeli materije u ranom univerzumu koji se sada proširio u strukture velikih razmera. Posmatranjem ovih struktura, astronomi mogu otkriti tzv. "barion ske akustične oscilacije" i odrediti stopu ekspanzije univerzuma tokom vremena.
Tianlai, što doslovno znači "nebeski zvuci", ima za cilj da detektuje ove akustične oscilacije. Tražiće signale od 21 centimetra koje emituju atomi vodonika, najzastupljenijeg elementa u univerzumu. Kako se univerzum širi, ovi signali od 21 cm postupno se premeštaju na veće talasne dužine u procesu poznatom kao "crveni pomak".
Eksperiment Tianlai će obuhvatiti niz radio talasnih dužina, uključujući signale iz "crvenog pomaka", kako bi stvorio trodimenzionalnu mapu raspodele materije u univerzumu, rekao je Čen.
Istraživački tim Tianlai eksperimenta sastavljen je od naučnika i studenata postdiplomskih studija na NAOC-u i drugim kineskim univerzitetima, kao i stručnjaka i naučnika iz stranih istraživačkih institucija, dodaje Sinhua.
Teme
Tehnologija
Novo
Dnevni evropski servis
Šta drugi čitaju
Zabava
U slikama
Hinduistički festival u Indiji
pre 2 dana