Web Analytics
Kineski i evropski stručnjaci raspravljali o pitanjima ljudskih prava - BetaRS

Kineski i evropski stručnjaci raspravljali o pitanjima ljudskih prava

Svet | 29.10.2024 | access_time 13:40
Kineski i evropski stručnjaci raspravljali o pitanjima ljudskih prava
Foto: Xinhua/Du Zheyu
Više od 60 zvaničnika i stručnjaka za ljudska prava iz Kine i evropskih zemalja, uključujući Nemačku, Britaniju, Švedsku, Francusku, Italiju, Španiju, Portugal i Češku, okupilo se u Berlinu 22.oktobra na seminaru posvećenom zaštiti "novih i nadolazećih prava", prenosi Sinhua.

Na seminaru su se razmatrala ključna pitanja, uključujući socijalna prava, ekonomsku nejednakost, presek digitalne tehnologije i ljudskih prava, kao i zaštitu ljudskih prava u kontekstu klimatskih promena.

Ma Huaide, potpredsednik Kineskog društva za proučavanje ljudskih prava i predsednik Kineskog univerziteta za političke nauke i pravo, istakao je da je zaštita prava unastajanju postala novo pitanje u globalnom razvoju ljudskih prava.

Ma je naglasio napore Kine u zaštiti bezbednosti i privatnosti građana na mreži, kao i promociji zaštite životne sredine i zelenog razvoja. Takođe je pozvao na globalnu saradnju kako bi se usvojio pristup "čovečanstvo na prvom mestu", promovisao pravi multilateralizam radi izbegavanja neravnoteže u globalnom upravljanju pravima u nastajanju i podstaklo stvaranje konsenzusa kroz otvorenost i pravičnost.

Helga Cep-Laruš (Helga Zepp-LaRouche), osnivačica i predsedavajuća nemačkog instituta Šiler, pohvalila je kinesku viziju zajedničke budućnosti za čovečanstvo, kao i inicijative poput Globalne inicijative za razvoj, Globalne inicijative za bezbednost i Globalne inicijative za civilizaciju, koje prevazilaze uske geopolitičke interese kako bi odgovorile na savremene potrebe ljudskih prava.

Jure Zovko, predsednik Međunarodne akademije za filozofiju nauka, naglasio je važnost dijaloga između civilizacija, pozivajući na međusobno učenje kako bi se zaštitili ljudi i njihovi životni uslovi, dok se ublažavaju rizici povezani s globalizacijom.

Điang Điangsiang, direktor Centra za ljudska prava Univerziteta Centralnog juga, rekao je da raznolikost koncepata prava u nastajanju i njihova zaštita odražava kulturnu raznolikost međunarodne zajednice. Istakao je potencijal za nova saznanja kroz dublju saradnju i razmenu između kineskih i evropskih institucija i stručnjaka za ljudska prava.

Prvi put održan 2015. godine, seminar, koji se sada održava osmi put, predstavlja institucionalizovanu platformu za dubinsku razmenu i saradnju u oblasti ljudskih prava između Kine i Evrope.

Domaćini ovogodišnjeg seminara su bili zajedno Kinesko društvo za proučavanje ljudskih prava i Centar za ljudska prava Univerziteta Centralnog juga, dok su ga organizovali Fondacija za nemačko-kinesku kulturu, Univerzitet u Minsteru i Međunarodna akademija za filozofiju nauka.

Teme

Ekonomija

Dnevni evropski servis

Šta drugi čitaju

Pročitajte vise

Fudbal

Zelena Srbija

Hronika

Scena