Web Analytics
SAD: Srbija krši obaveze iz dijaloga Predlogom zakona o pravosudnoj nadležnosti na Kosovu - BetaRS

SAD: Srbija krši obaveze iz dijaloga Predlogom zakona o pravosudnoj nadležnosti na Kosovu

Politika | 31.10.2024 | access_time 17:05
SAD: Srbija krši obaveze iz dijaloga Predlogom zakona o pravosudnoj nadležnosti na Kosovu
prt.scr youtube
 SAD su danas saopštile da se slažu sa ocenom Evropske unije da je Vlada Srbije prekršila obaveze iz dijaloga sa Prištinom usvajanjem Predloga zakona o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela počinjenih na Kosovu.

Povodom tog Predloga zakona, koji je Vlada Srbije usvojila 28. oktobra, američki Stejt department je naveo da SAD podržavaju teritorijalni integritet i suverenitet Kosova na celoj teritoriji.

"Dijalog uz pomoć EU razvio je praktična rešenja koja će promovisati prava svih građana Kosova, uključujući Srbe na severu Kosova, kako se poziva u dijalogu. To treba sprovesti", navodi se u odgovoru portparola Stejt departmenta za Radio Slobodna Evropa.

Stejt department je takođe pozvao Beograd i Prištinu da bez odlaganja primene obaveze iz prošlogodišnjeg Sporazuma o putu ka normalizaciji između Kosova i Srbije, uključujući formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom (ZSO).

EU tvrdi da su se lideri Srbije i Kosova usmeno saglasili sa tim Sporazumom 27. februara 2023. u Briselu, kao i sa njegovim Implementacionim aneksom, 18. marta 2023. u Ohridu, i da su oba dokumenta pravno obavezujuća za obe strane.

Povodom Predloga zakona o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija, EU je juče upozorila da usvajanje tog akta "predstavlja jasno kršenje obaveza Srbije iz dijaloga" sa Prištinom.

"Evropska unija podseća Srbiju da je obavezuju svi sporazumi iz dijaloga i da su oni sastavni deo procesa evropskih integracija", navela je portparolka Evropske unije Nabila Masrali u pisanom odgovoru za Radio Slobodna Evropa.

EU je pozvala Srbiju da ponovo razmotri donošenje tog zakona, koji je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio sredinom septembra kao odgovor na odluku prištinskih vlasti da počnu sa zatvaranjem institucija Vlade Srbije na Kosovu. Te poteze Prištine međunarodna zajednica je kritikovala kao "nekoordinisane i jednostrane".

Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je juče da "ne vidi kako je" taj predlog zakona u suprotnosti sa sporazumima postignutim u dijalogu Beograda i Prištine.

Vlada Srbije je u ponedeljak saopštila da taj Predlog zakona predviđa "adekvatne mehanizme za povezivanje pravosudnih organa i koncentracije stručnog znanja koje bi, u zavisnosti od svakog konkretnog predmeta, javnom tužilaštvu pružalo jaku potporu ne samo za sprovođenje istrage, odnosno prikupljanje dokaznog materijala za podizanje optužnog akta, već i dalje tokom sudskog postupka, sve do pravosnažnog okončanja".

Predloženim zakonom se, kako je navela Vlada, "omogućava specijalizacija sudova koji sude u predmetima za krivična dela izvršena na teritoriji Kosova i Metohije i koncentracija njihove nadležnosti, kako bi suđenja u tim krivičnim postupcima bila efikasnija i dobila na značaju".

Teme