Web Analytics
Sudija iz Pensilvanije odbio da zaustavi 'lutriju' Ilona Maska - BetaRS

Sudija iz Pensilvanije odbio da zaustavi 'lutriju' Ilona Maska

Svet | Izvor: Beta | 31.10.2024 | access_time 21:35
Sudija iz Pensilvanije odbio da zaustavi 'lutriju' Ilona Maska
Sudija iz Pensilvanije odbio je da zaustavi "lutriju" milijardera Ilona Maska, u okviru koje svakog dana poklanja po milion dolara nasumično izabranim registrovanim glasačima u onim saveznim američkim državama koje presudno utiču na ishod predstojećih predsedničkih izbora u SAD.

Okružni tužilac iz Filadelfije Lari Krasner tužio je Maska, tvrdeći da je takva lutrija nezakonita, i tražio od suda da je zabrani, ali je sudija Anđelo Foljeta danas izjavio da neće postupati po tužbi dok federalni sud ne odluči da li će preuzeti slučaj, navodi agencija Rojters.

Iako mu je bilo naloženo da dođe, Mask se nije pojavio na današnjem ročištu, održanom pet dana uoči izbora, na kojima se očekuje tesna trka kandidatkinje demokrata Kamale Haris i republikanca Donalda Trampa.

Odluka sudije Foljete znači da će Mask, koji ulaže veliki novac u Trampovu kampanju, moći da nastavi da dodeljuje po milion dolara u narednih pet dana, nekom od registrovanih birača u sedam saveznih država koje će odlučiti pobednika izbora - Pensilvanija, Mičigen, Viskonsin, Arizona, Džordžija, Severna Karolina i Nevada.

U "nagradnoj igri" koju je pokrenuo Mask, osnivač kompanija Tesla i Spejseks i vlasnik Iksa, učestvuju svi koji potpišu njegovu peticiju podrške pojedinim odredbama Ustava SAD, pod uslovom da su registrovani birači u nekoj od sedam ključnih saveznih država.

Maskov Komitet za političku akciju "Amerika", koji je osnovao u svrhu podrške Trampu, pokrenuo je peticiju za podršku pojedinim amandmanima na Ustav SAD - Prvom, koji štiti slobodu govora, i Drugom, koji štiti pravo na držanje i nošenje oružja. Cilj Maska je da se birači koji podržavaju Trampa registruju za glasanje na izborima.

Više pravnih stručnjaka dovelo je u pitanje zakonitost Maskove "lutrije", navodeći da povezivanje isplate novca sa zahtevom da potpisnik peticije bude registrovan za glasanje predstavlja kršenje zakona. Prema mišljenju nekih stručnjaka, Maskova "nagradna igra" je slična kupovini glasova i predstavlja kršenje federalnog izbornog zakona koji zabranjuje plaćanje građanima kako bi se registrovali za glasanje.

Tužilac Krasner je optužio Maska i njegov Komitet za političku akciju "Amerika" za stvaranje "ilegalne šeme lutrije sa ciljem uticanja na birače".

Krasner je naveo da je Maskova "nagradna igra" nelegalna i da krši zakone o zaštiti potrošača jer se koristi "obmanjujuća retorika".

On je zatražio od suda dodatno obezbeđenje za današnje ročište, navodeći da je na društvenim mrežama izložen "lavini" uvreda i antisemitskih napada, uključujući deljenje njegove kućne adrese.

Mask, najbogatiji čovek na svetu prema magazinu Forbs, do sada je donirao više od 120 miliona dolara za Trampovu kampanju, kako bi povećao šanse za njegov povratak u Belu kuću.

Maskova "lutrija" obuhvata jedino registrovane birače u sedam saveznih država, jer one imaju presudan uticaj na ishod izbora 5. novembra. To su takozvane "kolebljive države" (swing states), u kojima nekada pobeđuju demokrate, a drugi put republikanci, odnosno u kojima pobednik nije unapred poznat. U preostale 43 države pobednik je već sada poznat.

Na predsedničkim izborima u SAD ne pobeđuje nužno kandidat sa najviše glasova na nivou cele zemlje, već onaj koji "skupi" najmanje 270 od 538 elektora, privremenih delegata koji se u decembru sastaju da formalno izaberu predsednika. U svakoj od 50 saveznih država bira se onoliko elektora koliko ona ima članova u Kongresu SAD, dok Distrikt Kolumbija (glavni grad Vašington) daje tri člana elektorskog koledža. Kandidat koji pobedi u jednoj saveznoj državi dobija sve njene elektore, osim u Mejnu i Nebraski.

Teme