Nova studija otkriva evoluciju najveće kineske pustinje
Zabava
| 05.11.2024
|
access_time
11:50
Foto: Xinhua/Li An
Studija je otkrila da je savremeni pejzaž centralne pustinje Taklamakan počeo da se formira pre oko 300.000 godina, na osnovu analize bušotine duboke 200 metara iz centra pustinje, navodi Vang Sin, profesor na Fakultetu za nauke o Zemlji i životnoj sredini na Univerzitetu Landžou.
Pustinja Taklamakan je takođe druga najveća pustinja sa pomerajućim peskom na svetu. Bolje razumevanje njene geološke evolucije ključno je za shvatanje formiranja pustinjskih pejzaža na srednjim nadmorskim visinama Azije, istakao je Vang, koji je predvodio tim istraživača.
Od 2008. godine, istraživački tim sprovodi program istraživanja kako bi prikupio uzorke bušotina iz više pustinja, uključujući Taklamakan, kako bi pružio direktne dokaze sa terena za bolje razumevanje istorije evolucije glavnih kineskih pustinja. U centru pustinje Taklamakan, dubina bušenja dostigla je 1.340 metara.
Kroz ove podatke iz bušotina iz prve ruke, tim je otkrio da početna formacija pustinje Taklamakan datira od pre najmanje 1,8 miliona godina, iako precizna starost ove rane faze ostaje neodređena.
Vang je objasnio da proučavanje promena i dinamike pustinje ne samo da poboljšava razumevanje o tome kako su tektonske i klimatske interakcije oblikovale pustinjske pejzaže na Zemlji, već takođe pruža dragocene uvide o tome kako pustinjska okruženja mogu reagovati na buduće klimatske promene u uslovima globalnog zagrevanja.
Relevantni rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Naučni bilten (Science Bulletin).