Gradonačelnik Čačka: Odluke o gašenju regionalne deponije Duboko ne mogu biti jednostrane
Todorović je rekao novinarima posle sednice Gradskog veća da deponija "Duboko" mora da opstane.
"Naš stav na centralnom koordinacionom sastanku bio je nedvosmislen - da regionalna deponija 'Duboko' mora da ostane i opstane, da bi trebalo da učinimo velike napore za proširenje tela deponije, ali tokom jučerašnjeg dana došlo je do eskalacije sukoba između građana i zaposlenih u deponiji", kazao je Todorović.
On je istakao da će u narednih nekoliko dana biti održan sastanak predstavnika svih gradova i opština osnivača deponije na kome će biti donet zajednički stav o daljoj sudbini te deponije.
"Ne može bilo ko, ni Čačak ni Užice, jednostrano da deluje po ovom pitanju, naravno poštujući i stav grada Užica", rekao je Todorović.
Gradsko veće u Čačku dalo je danas saglasnost na kreditno zaduženje Regionalne deponije "Duboko", u iznosu od 200 miliona dinara, kako bi bili isplaćeni učesnici u gašenju požara na deponiji koji je izbio u maju ove godine.
Lokalna vlast u Užicu tražila je juče od Ministarstva zaštite životne sredine da zatvori deponiju i obustavi njeno proširenje i modernizaciju, posle blokade građana koju je organizovalo Udruženje građana "Da (ne) dišemo Duboko" koji su spečili dovoženja smeća iz Užica na deponiju.
Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović saopštila je ranije danas da je to ministarstvo spremno da odustane od projekta proširenja i modernizacije regionalne deponije "Duboko", kod Užica.
Posle saniranja požara na deponiji "Duboko", koji se dogodio početkom maja, deponija je bila zatvorena za odlaganje otpada za svih osam gradova i opština koji su je ranije koristili, osim za Užice.
Čačak je od tada otpad odlagao na deponije u drugim gradovima - Kragujevcu, Kraljevu, Jagodini, Kniću i Lapovu.
Gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević saopštila je posle poslednje blokade deponije da će se smeće iz Užica, umesto na deponiju "Duboko", ubuduće odlagati na deponiju u Lapovu.