Web Analytics
Severna Koreja ispalila salvu raketa kratkog dometa na dan izbora u SAD - BetaRS

Severna Koreja ispalila salvu raketa kratkog dometa na dan izbora u SAD

Svet | Izvor: Beta-AFP | 06.11.2024 | access_time 01:30
Severna Koreja ispalila salvu raketa kratkog dometa na dan izbora u SAD
Severna Koreja je na dan predsedničkih izbora u SAD ispalila salvu balističkih raketa kratkog dometa, objavila je južnokorejska vojska, što je bilo drugo lansiranje za pet dana.

Ispaljivanje raketa prema moru istočno od Korejskog poluostrva otkriveno je u utorak ujutro, saopštio je Zajednički generalštab Južne Koreje.

"U iščekivanju novih lansiranja, naše oružane snage su pojačale nadzor i budnost", dodao je Generalštab, ukazujući da deli informacije sa Tokiom i Vašingtonom.

Japanski premijer Šigeru Išiba je novinarima u Tokiju potvrdio lansiranje "nekoliko balističkih projektila", za koje se "veruje da su pali van" japanske ekskluzivne ekonomske zone (EEZ) Japana.

Sjedinjene Države, gde su u toku izbori, osudile su Pjongjang.

"To lansiranje, kao i prošlonedeljno lansiranje interkontinentalne balističke rakete, predstavljaju kršenje brojnih rezolucija Saveta bezbednosti UN", prokomentarisao je portparol Stejt departmenta.

U UN je deset od petnaest članica Saveta bezbednosti izdalo saopštenje pozivajući Severnu Koreju da napusti svoj program balističkih raketa.

Severna Koreja koja ima nuklearnim oružje, u četvrtak je, kako je rekla, testirala svoju novu interkontinentalnu balističku raketu na čvrsto gorivo (ICBM), najnapredniju u njenom arsenalu.

To je bila prva demonstracija severnokorejske sile otkako je optužena da je poslala hiljade vojnika u Rusiju da bi se borili u Ukrajini.

Lansiranje je obavljeno samo nekoliko sati pošto su ministri odbrane Sjedinjenih Država i Južne Koreje pozvali Pjongjang da povuče svoje trupe iz Rusije, gde Vašington kaže da je oko 10.000 vojnika raspoređeno u pripremi za moguću akciju protiv ukrajinskih snaga, u ratu koji Rusija vodi od 2022.

Kao odgovor na lansiranje ICBM, Južna Koreja, Japan i Sjedinjene Države izvele su u nedelju zajedničku vežbu u kojoj je učestvovao i teški bombarder.

U vežbi su angažovani američki bombarderi B-1B, južnokorejski lovci F-15K i KF-16, kao i japanski lovci F-2.

Američko-južnokorejski vojni manevri nikada nerviraju Pjongjang koji ih smatra probom za buduću invaziju na svoju teritoriju.

Kim Jo Džong, uticajna sestra severnokorejskog lidera Kim Džong Una, rekla je da je ta vežba "samo novo, na akciji zasnovano objašnjenje najneprijateljskije i najopasnije agresivnije prirode neprijatelja prema našoj Republici".

U saopštenju koje je u utorak objavila severnokorejska novinska agencija KCNA, Kim Jo Džong je rekla da je ta vežba "apsolutni dokaz validnosti i hitnosti linije razvoja nuklearnih snaga koju smo odabrali i sproveli u praksi".

Ona je upozorila da svako "narušavanje ravnoteže snaga između rivala na Korejskom poluostrvu i u regionu upravo znači rat".

Eksperti smagraju da bi serija proba naoružanja Pjongjanga mogla biti pokušaj da se odvrati pažnja od raspoređivanja trupa u Rusiji ili da se podigne na vrh dnevnog reda u vreme američkih izbora.

Rusija i Severna Koreja, koje smatraju Sjedinjene Države egzistencijalnim neprijateljem, znatno su se zbližile od februara 2022. godine, kada je Vladimir Putin počeo napad na Ukrajinu, i tokom junske posete ruskog predsednika Pjongjangu zaključile sporazum o uzajamnoj odbrani.

Sumnja se da je severnokorejska vlada mesecima isporučivala Rusiji velike količine granata i stotine projektila. Sada, kaže Vašington, Sever takođe obezbeđuje hiljade vojnika da se bore u Ukrajini na strani ruskih snaga.

Južna Koreja, veliki izvoznik oružja, rekla je da istražuje mogućnost slanja oružja direktno Ukrajini kao odgovor, čemu se do sada protivila zbog svoje dugogodišnje politike koja ju je sprečavala da isporučuje oružje državama koje su u aktivnom sukobu.

Severna Koreja nije potvrdila niti demantovala prisustvo svojih trupa u Rusiji, ali je u prvom komentaru objavljenom u državnim medijima krajem oktobra njen zamenik ministra spoljnih poslova rekao da bi to bilo u skladu s međunarodnim pravom, ukoliko bi do takvog razmeštanja došlo.

Teme