Neizvesna borba za kontrolu Predstavničkog doma Kongresa SAD, Kalifornija ključno bojno polje
Na predsedničkim izborima, republikanac Donald Tramp pobedio je demokratsku kandidatkinju Kamalu Haris, a kontrola nad gornjim domom Kongresa, Senatom, prešla je iz ruke demokrata u ruke republikanaca.
Međutim, i dalje se ne zna ko će imati kontrolu nad Predstavničkim domom, u kojem su u poslednje dve godine veoma tesnu većinu imali republikanci, a onaj ko drži Predstavnički dom utiče na zakone koje će donositi Kongres.
Rani, delimični rezultati izbora za donji dom američkog Kongresa u Kaliforniji pokazuju neizvesne, tesne bitke na potezu od juga te savezne države do zemljoradničkog pojasa Centralne doline, gde su i republikanci i demokrate ulili ogroman novac u svojim kampanjama da pridobiju glasače.
Naročito fokus je na pet-šest izbornih nadmetanja za koje se naširoko smatra da pobednika maltene određuje lutrija - svako ima podjednake šanse, i ishod je veoma teško predvideti.
Još mnogo glasova mora da se prebroji, ali republikanci su rano jutros imali veoma tesnu prednost nad demokratama, i u nekim slučajevima ta prednost je bila samo za nekoliko glasova.
U liberalno-levoj Kaliforniji je poslednji put republikanac osvojio mesto u Senatu još 1988. godine, i registrovanih republikanskih glasača je dvostruko manje nego demokratskih. Međutim, džepovi snažnog konzervativizma i dalje postoje.
Na predsedničkim izborima, elektorske glasove je u Kaliforniji, svojoj rodnoj državi, dobila Kamala Haris, ali je Donald Tramp osvojio tamo više glasova građana nego 2020. godine. A republikanci su na međuizborima za Kongres 2022. godine upravo u Kaliforniji napravili odskočnu dasku za osvajanje Predstavničkog doma.
U tom domu Kongresa, velika, mnogoljudna Kalifornija ima 52 mesta, a republikanci drže 12. I sada se upravo ova savezna država pojavljuje kao neočekivano bojno polje za kontrolu nad Predstavničkim domom. Najoštrije borbe vode se u republikanskim okruzima u kojima je 2020. godine prevagu odneo tadašnji predsednik SAD, demokrata Džozef Bajden.
Demokrate će verovatno profitirati od pojačanog odziva birača u predsedničkoj izbornoj godini, jer je ključno ime na glasačkom listiću - Kamala Haris, bivša senatorka i državni tužilac Kalifornije. Ali kako će se to odraziti na tih nekoliko neizvesnih trka u okruzima koji su jaka republikanska uporišta - ostaje da se vidi.
Glasači u Kaliforniji smatraju da im država ide u pogrešnom smeru, pokazuju ankete, pri čemu se izbori odvijaju u okolnostima nervoze građana SAD zbog inflacije i poskupljenja stanarina, a tu je i kriza beskućništva.
U Kaliforniji se često koristi glasanje u odsustvu, tj glasanje na daljinu, pa prebrojavanje traje sedmicama, a može trajati i duže.
Na prethodnih pet opštih izbora u SAD, 38 odsto glasova iz Kalifornije moralo je biti prebrojavano posle izbornog dana.