Ispred Vlade Srbije danas protest opozicije zbog nesreće u Novom Sadu
Politika
| Izvor: Beta
| 11.11.2024
|
access_time
08:05
FOTO: ZLF
Opozicija traži ostavke predsednika vlade Miloša Vučevića i gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića, kao i objavljivanje svih tajnih ugovora vezanih za rekonstrukciju te stanice.
Među zahtevima su i hitno hapšenje svih odgovornih, za, kako navode, ubistvo 14 ljudi i puštanje na slobodu svih nevinih i nezakonito pritvorenih.
Opozicione stranke traže i vanrednu kontrolu svih infrastrukturnih projekata koji su započeti ili rađeni u poslednjih 10 godina.
Detalji protesta, odnosno informacije da li će biti protestne šetnje, blokada, kao i ko će biti govornici, za sada nisu poznati, a očekuje se da ih opozicija blagovremeno predstavi javnosti.
Prema pojedinim informacijama, moguća je kratka šetnja od vlade Srbije do zgrade Predsedništva na Andrićevom vencu.
Zakazivanje protesta u Beogradu naišlo je i na kritike pojedinih novosadskih stranaka, koje smatraju da bi protesti trebalo da se održavaju upravo u Novom Sadu, gde se nesreća i dogodila.
Četrnaest osoba je poginulo, a tri su teško povređene kada se 1. novembra urušila nadstrešnica železničke stanice u Novom Sadu, nekoliko meseci pošto je završena rekonstrukcija te stanice.
Vlast tvrdi da nadstrešnica nije bila deo rekonstrukcije, dok opozicija i javost objavljuju fotografije i snimke na kojima se vidi da su na nadstrešnici vršeni radovi, ali spekulišu i o različitim okolnostima pod kojima je moglo da dođe do nesreće.
Novosadsko tužilaštvo pokrenulo je istragu zbog te nesreće, navodeći da su saslušane najmanje 53 osobe, a jedinu ostavku do sada je podneo ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić.
Najviši državni funkcioneri, među kojima je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, navode da Vesićeva ostavka neće biti jedina, kao i da traže i političku i krivičnu odgovornost zbog te nesreće.
Zbog nesreće, u Novom Sadu su do sada održana dva protesta, u kojima je glavna poruka bila "Krvave su vam ruke" usmerena prema vlasti, a aktivisti i građani su na novosadskim institucijama i ulicama ostavljali crvene otiske šaka.
Na prvom protestu, na kome se prema procenama okupilo više od 20.000 ljudi, došlo je do demoliranja prostorija Srpske napredne stranke i Gradske kuće u Novom Sadu, za šta opozicija krivi "ubačene elemente", dok je tokom drugog protesta organizovana šestočasovna blokada Varadinskog mosta "Duga".
Tokom oba protesta, privedeno je više aktivista, od kojih su neki pušteni nakon saslušanja, dok je drugima, koji se terete za više krivičnih dela, određen pritvor do 30 dana.