Web Analytics
Dragan Milić: Isplata socijalne pomoći radnicima je prevara i kupovina vremena - BetaRS

Dragan Milić: Isplata socijalne pomoći radnicima je prevara i kupovina vremena

Ekonomija | 11.11.2024 | access_time 16:00
Dragan Milić: Isplata socijalne pomoći radnicima je prevara i kupovina vremena
Foto: Beta/Milan Ilic

Osnivač Grupe građana "Dr Dragan Milić" je danas ocenio da samo kupovina vremena i još jedna u nizu prevara gradske vlasti predlog Skupštine grada Niša da se radnicima propalih društvenih firmi, koji imaju neisplaćene plate, isplati socijalna pomoć u četiri tranše tokom naredne četiri godine pod uslovom da se odreknu vođenja postupka pred sudovima nije vraćanje duga radnicima.

"Brojni radnici su već dobili spor pred Ustavnim sudom te je ovaj potez gradske vlasti samo način da se zaustavi talas presuda koje će biti u korist radnika na račun države odnosno Ministarstva pravde", napisao je Milić na Fejsbuku.

Po njegovim rečima, dug je napravila država Srbija te ona mora i da nadoknadi štetu radnicima, a ne Grad Niš koji nije bio vlasnik propalih preduzeća.

"Grupa gradjana "Dr Dragan Milić" pruža punu podršku obespravljenim radnicima koji se već više decenija bore da im se isplate zaostale zarade nakon što su zatvorene njihove fabrike. Blizu 80.000 radnika u Srbiji oštećeno je za oko 200 miliona evra", naglasio je Milić.

Dodao je da su se predstavnici Grupe građana "Dr Dragan Milić" i Udruženja radnika "Pobeda" sastali i dogovorili da nastave da sarađuju "kako bi pravda pobedila".

"Dug prema radnicima mora biti odmah isplaćen u celokupnom iznosu u jednoj tranši, uključujući i kamate", naveo je Milić u saopštenju.

Skupština Niša je prošlog meseca donela Program pomoći radnicima propalih društvenih firmi i njime je predviđeno da radnici u četiri godišnje rate dobiju ukupno 2,1 milijardu dinara, s tim što bi prva rata bila isplaćena u ovoj godini, druga u prvoj polovini 2025., a treća i četvrta 2026. i 2027. godine.

U Službenom listu Grada Niša je objavljen spisak sa imenima 6.243 radnika koji mogu da se prijave za isplatu zaostalih plata i najavljeno je da će uskoro krenuti prijavljivanje radnika za isplatu zaostalih zarada.

Radnici koji imaju zaostale plate, a protestuju svakog petka ispred Gradske kuće, istakli su da ne prihvataju isplatu plata bez kamata i sudskih troškova i ne prihvataju isplatu u četiri jednake godišnje rate, već samo u jednoj rati.

Tražili su i da se napravi novi spisak radnika koji imaju zaostale plate i to na osnovu podataka Osnovnog i Privrednog suda, uz obrazloženje da spisak koji je objavljen u Službenom listu sadrži i imena radnika koji su već uspeli da naplate plate posredstvom Ustavnog suda.

Radnici Mašinske industrije, Elektronske industrije i drugih propalih društvenih firmi već 14 godina okupljaju se svakog petka ispred Gradske kuće i traže isplatu zaostalih plata. Pojedini od njih potražuju i više od 100 plata.

Teme