"Osnivanje Tesla venčer studija u Beogradu rezultat je ubrzanog rasta našeg startap ekosistema", rekao je Čadež na konferenciji za novinare organizovanoj na Veb samitu u Lisabonu, saopštila je danas PKS.
Čadež je dodao da PКS podržava inovacije i inovativne kompanije ne samo u Srbiji, već i u regionu.
Mnogo toga se u Srbiji, po rečima Čadeža, promenilo u proteklih 10 godina, a domaće kompanije danas svetu nude najinovativnija rešenja koje se koriste u različitim industrijama od automobilske do IT.
"Microsoft AI Azure napravljena je u razvojnom centru u Beogradu, dok sistem pametnih kamera za vožnju za sve veće brendove, od Volvoa do drugih automobila, zapravo proizvodi srpska tehnološka kompanija RT-RК iz Novog Sada", rekao je Čadež.
Osnivač i direktor kompanije XIergy SusTech Powerhouse i predstavnica Veb samit Srbija Кatarina Galić je istakla da Srbija ima mnogo sjajnih inženjera.
"Prepoznajemo potencijal i priliku da u Srbiji uspostavimo venčer studio koji je zapravo fabrika za izgradnju startapa. Želimo da izgradimo sistem da Beograd bude centar za razvoj startapa za ceo region i da sa našim partnerima to proširimo na Evropu“, navela je Galić.
Za Tesla venčer studio radiće Antoinia Norman, bivša direktorka i član Upravnog odbora Virgin Unite Africa.
Ona je na konferenciji za novinare rekla je da je imala privilegiju da radi širom sveta sa raznim startapima i preduzetnicima od Afrike do SAD, preko Amsterdama i Turske, ali da u Srbiji vidi posebnu energiju kada je reč o startapima.
Luksemburški princ Gijom Žan Žozef Mari i zamenik premijera i ministar spoljnih poslova Luksemburga Gzavije Betel posetili su Nacionalni paviljon Srbije na Veb samitu u Lisabonu gde su sa ministarkom nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelenom Begović i predsednikom PКS razgovorali o razvoju startapa u Srbiji.
Begović i Čadež gostima iz Luksemburga predstavili su najbolje srpske mlade kompanije i inovacione kapacitete Srbije, navodi se u saopštenju PKS.