Web Analytics
Izveštaj civilnog društva o ekologiji kritičniji od izveštaja EU o Srbiji - BetaRS

Izveštaj civilnog društva o ekologiji kritičniji od izveštaja EU o Srbiji

Životna sredina | Izvor: Beta | 18.11.2024 | access_time 13:40
Izveštaj civilnog društva o ekologiji kritičniji od izveštaja EU o Srbiji
Izveštaj grupe organizacija civilnog društva Koalicija 27 koje prate proces usklađivanja zakona Srbije sa EU u oblasti životne sredine ove godine je prvi put kritičniji od izveštaja Evropske komisije u vezi s napretkom Srbije u ekološkim pitanjima.

Ovogodišnji izveštaj iz senke "Poglavlje 27 u Srbiji: Godine prolaze, mi stojimo", predstavljen danas u Privrednoj komori Srbije u Beogradu, pokriva period od početka maja 2023. do kraja aprila 2024. godine, a sadrži i ocenu napretka u ovoj oblasti tokom prethodne decenije.

Predstavnica grupe Koalicija 27 Tanja Petrović je na predstavljanju izveštaja rekla da je od 2014. godine većina preporuka iz izveštaja ignorisana.

Petrović je dodala da je ovogodišnji izveštaj jubilarni 10. i da sadrži i novu rubriku - industrijsko zagađenje.

Programski menadžer za zaštitu životne sredine i klimatske promene Delegacije EU u Srbiji Antoan Avinjon je pozvao vlasti da "pogledaju izveštaj i preuzmu potrebne akcije".

"Ovde sam sedam godina i još čekam poboljšanje u vašoj politici. Uvek nam kažu da treba vremena i sredstava ali smatram da to nije izgovor da se ništa ne menja", izjavio je Avinjon.

Direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije Mihajlo Vesović je kazao da "ni u jednoj tački nismo dovoljno dobri po pitanju ekoloških pitanja" i da je "potrebna podrška i razumevanje od strane države".

Vesović je naveo da je za dalje uspehe potrebna aktivna participacija. "Mi se kao zemlja dičimo netaknutom prirodom ali naša odgovornost je pod znakom pitanja", kazao je.

On je dodao da se za poslednjih 10 godina dosta promenilo u vezi s ovom temom i da su danas ekologija i zaštita životne sredine postali bitna tema u društvu i posebno ekonomiji.

Rekao je da svi uslovi iz poglavlja 27 postaju ekonomska pitanja, a neke i ekonomske perspektive.

Analiza Koalicije 27 pokazuje da je u prethodnoj deceniji država u životnu sredinu uložila tek oko 30 odsto sredstava koje je planirala da uloži u Nacionalnoj strategiji Republike Srbije za aproksimaciju u oblasti zaštite životne sredine iz 2011. godine, a samo 20 odsto u investicije u infrastrukturu (kapitalni izdaci).

To je, kako se navodi u izveštaju, daleko ispod nivoa ulaganja potrebnog da bi se postigao značajan napredak u usklađivanju sa evropskim pravnim tekovinama.

"Finansiranje životne sredine prethodnih godina ima trend rasta, i u tekućim i u kapitalnim izdacima, ali je ono sporadično, ne prati plan i program, nije usklađeno s potrebom za novim kadrovima, niti se njihovi rezultati evaluiraju u odnosu na više strateške ciljeve", ocenjuje se u dokumentu.

Ukoliko želi da se približi standardima EU koji se sve više produbljuju, Koalicija 27 je istakla da je neophodno da stvori institucionalne preduslove i finansijske mehanizme koje će te promene konzistentno podržavati, kao i kadrove koji će te procese sprovoditi.

Koaliciju 27 čini osam organizacija: Alternativa za bezbednije hemikalije, Beogradska otvorena škola, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, Mreža za klimatske akcije Evrope (CAN Europe), Centar za unapređenje životne sredine, Inženjeri zaštite životne sredine, Mladi istraživači Srbije i Svetska organizacija za prirodu Adria ‒ Srbija (WWF Adria ‒ Serbia).

Teme

Prijavite se na newsletter Zelene Srbije

Životna sredina