Web Analytics
Silovanje, seks trafiking, droga - kontroverze oko Trampovih kandidata za najviše pozicije - BetaRS

Silovanje, seks trafiking, droga - kontroverze oko Trampovih kandidata za najviše pozicije

Svet | Izvor: Beta | 18.11.2024 | access_time 18:00
Silovanje, seks trafiking, droga - kontroverze oko Trampovih kandidata za najviše pozicije
Dvojica kandidata izabranog predsednika SAD Donalda Trampa za ključne pozicije u vladi - Pit Hegset za šefa Pentagona i Met Gejc za sekretara za pravosuđe - umešani su u seks skandale, i zbog toga nije sigurno da će njihova imenovanja biti potvrđena u republikanski većinskom Senatu, koji po proceduri odobrava članove novog kabineta, piše danas Glas Amerike.

Hegset je platio nepoznatu sumu novca ženi koja ga je optužila za seksualni napad 2017, kako bi izbegao da se ta priča - koja je po njemu neosnovana - širi u javnosti, potvrdio je za medije Hegsetov advokat Tim Parlatore.

Gejc, koji je donedavno bio kongresmen sa Floride, prošle nedelje je iznenada dao ostavku na to mesto u Predstavničkom domu Kongresa.

To se desilo samo nekoliko dana pre nego što je trebalo da bude objavljen izveštaj Odbora za etička pitanja o tome da li je Gejc imao udela u seks trafikingu 17-godišnjakinje, i da li je koristio nedozvoljene droge. Neki kongresmeni su za Gejca rekli da im je pokazivao gole fotografije žena sa kojima je imao seksualne odnose, piše Glas Amerike.

Gejc negira optužbe. Istraga federalnih vlasti o njemu nije završena podizanjem optužnice.

Hegsetov advokat je za Vašington post govorio o seksualnom odnosu svog klijenta sa jednom ženom posle jednog javnog skupa u organizaciji Republikanske stranke u Montereju, Kaliforniji 2017. Prema njegovim rečima, postojala je obostrana saglasnost za seksualni odnos. Lokalna policija je pokrenula istragu koja nije završena podizanjem optužbi.

Parlatore je kazao da je Hegset sa tom ženom postigao dogovor o vansudskom poravnanju par godina kasnije, jer je verovao da će njena tužba rezultirati njegovim otpuštanjem sa Foks njuza gde je radio kao voditelj vikend emisije i bio veoma popularan.

"On je lažno optužen i moj stav je da je žrtva ucene", rekao je Parlatore za AP i opisao slučaj kao "uspešno iznuđivanje". Ime žene nije objavljeno.

Advokat Parlatore je reagovao nakon što je jedna žena, koja se predstavila kao prijateljica tužilje, poslala Trampovom tranzicionom timu dokument koji detaljno govori o incidentu. Žena je Hegseta optužila da ju je silovao, pošto je prethodno pio u hotelskom baru.

Tramp je do sada stajao uz Hegseta, čije je imenovanje za sekretara za odbranu mnoge iznenadilo.

Neke demokrate i republikanci su takođe doveli u pitanje i Hegsetove menadžerske sposobnosti, bilo da je reč o Sekretarijatu za odbranu ili o privatnim kompanijama. Šef Pentagona treba da upravlja najvećom vojskom na svetu koju čini više od dva miliona vojnika i još oko 800.000 civila.

Deo javnosti je takođe kritikovao veliku tetovažu koju Hegset ima na grudima. On navodi da je u pitanju hrišćanski simbol, "Jerusalimski krst", dok kritičari tvrde da tetovaža simbolizuje belački nacionalizam.

Hegset je u jednom intervjuu rekao da su ga šefovi sklonili iz dela Nacionalne garde koji je obezbeđivao predsednika SAD Džozefa Bajdena, jer su zbog te tetovaže strahovali da je ekstremista.

Kada su se prvi put pojavile optužbe protiv Hegseta, portparol Trampove kampanje Stiven Čeng je rekao da je Hegset "snažno negirao sve optužbe" i da se raduje početku procesa njegovog potvrđivanja na mesto sekretara za odbranu".

Kada je reč o Gejcu, on je tek reizabran za svoj peti mandat u Kongresu, ali je brzo podneo ostavku i time automatski stopirao istragu o navodnom seks trafikingu.

Neki kongresmeni, međutim, traže da se izveštaj svejedno obelodani, jer donji dom ima ulogu da savetuje i daje saglasnost na imenovanje članova novog kabineta.

Lider republikanske većine u Predstavničkom domu Majk Džonson nije voljan da objavi grubi nacrt izveštaja, kako je rekao za CNN. Smatra da izveštaj ne treba da bude objavljen jer Gejc više nije poslanik Kongresa, iako se ranije dešavalo da se izveštaji objave u istoj situaciji.

Džonson tvrdi da će senatori uraditi strogu proveru Gejca, ali da nije potrebno da imaju uvid u izveštaj.

Neki senatori su najavili da bi mogli da pošalju obavezujući poziv za uvid u izveštaj, ako im se ne dostavi dobrovoljno.

Tramp ne odustaje od Gejcove nominacije, a od Senata je ranije tražio da promeni pravila tako da predsednik države može da imenuje članove novog kabineta i bez zasedanja Senata.

Sada važi pravilo da senatori na sednici moraju da razmatraju predsednička imenovanja, a taj proces ne teče kada nema zasedanja.

Teme

Ekonomija

Šta drugi čitaju

Fudbal

Hronika