Studija: Korišćenje društvenih mreža može pomoći u prevenciji depresije
Svet
| 19.11.2024
|
access_time
12:45
Foto: Xinhua/Hu Chao
Tim istraživača na čelu sa profesorom Ći Janlingom sa Univerziteta Nankai u Tjanđinu analizirao je podatke iz kineske studije o zdravlju i penzionisanju koja je sporovožena u dužem vremenskom periodu.
Ova dugoročna anketa fokusirala se na kineske građane starije od 45 godina.
U istraživanju sprovedenom 2018. i ponovo 2020. godine, istraživači su ispitivali odnos između korišćenja društvenih mreža i simptoma depresije. Analizirali su longitudinalne asocijacije između početnih aktivnosti na društvenim mrežama kod 9.121 ispitanika koji nisu prijavili simptome depresije 2018. i njihovih aktivnosti i simptoma depresije u naredne dve godine.
Istovremeno, istraživači su ispitivali da li korišćenje društvenih mreža, uključujući platforme za četovanje, igrice i onlajn kupovinu, može pomoći u ublažavanju simptoma depresije kod 5.302 ispitanika koji su prijavili te simptome 2018.
Među ispitanicima koji nisu prijavili simptome depresije na početku istraživanja, aktivnosti na društvenim mrežama bile su povezane sa 24 odsro manjom verovatnoćom za razvoj takvih simptoma.
Među ispitanicima koji su prijavili simptome depresije 2018. godine, oni koji su tokom naredne dve godine učestvovali u tri ili više od sedam ispitivanih aktivnosti na društvenim mrežama — četovanje, čitanje vesti, gledanje video-sadržaja, igranje igrica, mobilna plaćanja, korišćenje aplikacije WeChat i objavljivanje trenutaka na WeChatu — imali su 1,24 puta veću verovatnoću da se vrate u stanje bez depresivnih simptoma u poređenju sa onima koji nisu koristili društvene mreže.
Štaviše, osobe koje su kontinuirano bile aktivne na društvenim mrežama, angažujući se u ovim aktivnostima i 2018. i 2020. godine, imale su 1,36 puta veću verovatnoću za pozitivan pomak u odnosu na simptome depresije.
Ći ističe da će, s obzirom na brzo starenje kineskog društva, problem depresije među starijim osobama postajati sve izraženiji. Posebnu pažnju prema njenim rečima treba obratiti na ranjive grupe, posebno starije osobe, žene, stanovnike s niskim prihodima i ruralna područja.
Ona predlaže ekonomične mere prevencije i kontrole, kao što su subvencionisani mobilni telefoni i mobilni internet za starije osobe, kao i distribuciju edukativnog sadržaja o depresiji putem društvenih mreža.
Zvanični podaci pokazuju da je u Kini 2023. godine bilo 297 miliona osoba starijih od 60 godina, što čini 21,1 odsto ukupne populacije. Prema Nacionalnoj zdravstvenoj komisiji, stopa prevalencije depresije u Kini bila je 2,1 odsto 2019. godine, dok je stopa anksioznih poremećaja iznosila 4,98 procenata.
Teme
Svet
Ekonomija
Dnevni evropski servis
Šta drugi čitaju
Pročitajte vise
Atletika
Potvrđena suspenzija ruskoj atletičarki Tomašovoj
pre 29 minuta
Zelena Srbija
Beoeko: Vazduh na teritoriji Beograda je zagađen
pre 20 sati
Hronika
Mediji: Ubijena žena u Podgorici
pre 2 sata