Web Analytics
U istom smo čamcu: Si dinamizira saradnju G20 u neizvesnom svetu - BetaRS

U istom smo čamcu: Si dinamizira saradnju G20 u neizvesnom svetu

Svet | 20.11.2024 | access_time 12:25
U istom smo čamcu: Si dinamizira saradnju G20 u neizvesnom svetu
Foto: Xinhua/Zhang Cheng

Kao reprezentativna mešavina najvećih svetskih ekonomija, Grupa dvadeset (G20) je postala glavni forum na koji svet gleda danas u trenucima globalnih ekonomskih previranja i krize.

Sa temeljnim razumevanjem jedinstvene uloge G20, kineski predsednik Si Đinping dosledno zagovara zajedničke napore G20 da sledi duh plovidbe u istom čamcu i spoji ruke kako bi ispunila svoju dužnost.

"Sve članice G20 treba da preuzmu odgovornost svojstvenu tome da budu glavni međunarodni i regionalni igrači i treba da vode primerom u promovisanju razvoja svih nacija, poboljšanju blagostanja celog čovečanstva i unapređenju napretka celog sveta", rekao je Si jednom prilikom, prenosi Sinhua.

Sada kada se Si pridružuje drugim liderima na 19. samitu G20 u Brazilu, međunarodna zajednica želi da vidi kako će se pozabaviti velikim neizvesnostima koje zabrinjavaju današnji svet, posebno koja će rešenja Kina predložiti za izgradnju bolje budućnosti za sve.

ODGOVOR NA IZAZOV

Kada su se lideri G20 okupili na svom prvom samitu u novembru 2008. u Vašingtonu, trudili su se da se izbore sa globalnim finansijskim slomom bez presedana. Zagovarajući kolektivni put, grupa je pomogla da se globalna ekonomija odvrati s ivice ponora i da je postavi na put oporavka.

Tokom proteklih nekoliko godina, Kina se pridružila drugim članicama G20 u rešavanju još jedne velike krize, najozbiljnije globalne pandemije u jednom veku i ekonomskog pada koji je usledio. Ovoga puta bitka je još teža. Kako je Si primetio, uticaj je bio čak i gori od onog od vrtloga iz 2008.

Da bi oživeo globalni ekonomski oporavak nakon pandemije, Si je pozvao sve članice G20 da odgovore na izazov, poboljšaju međunarodnu koordinaciju makroekonomske politike, zajednički stabilizuju globalne industrijske i lance snabdevanja i smanje trgovinske barijere, uključujući carine.

"Imperativ je da primenimo prave recepte za rešavanje simptoma i uzroka problema sa kojima se suočavamo", rekao je on na samitu G20 2021.

Sijeve višestruke mere su Vsistematske, sveobuhvatne i fokusirane", rekao je Lu Feng, profesor ekonomije na Univerzitetu u Pekingu. "Obogatili su alate politike G20 i poboljšali njenu proaktivnost i predviđanje u upravljanju globalnom ekonomijom", dodao je.

Jedan od ključnih problema kojima su se članice G20 zajednički bavile bio je teret duga koji je opterećivao resurse zemalja sa niskim prihodima za borbu protiv pandemije i očuvanje života. U aprilu 2020, G20 je najavila Inicijativu za obustavu servisiranja duga (DSSI) za pomoć ranjivim zemljama, izuzetnu finansijsku zaštitnu mrežu koja je produžena do decembra 2021.

Pod Sijevim vođstvom, Kina je implementirala DSSI G20 u svim aspektima i suspendovala najveći iznos otplate duga među svim članicama G20.

"Kina je prilično dobro ispunila svoju ulogu kao odgovorna zainteresovana strana G20" u pomaganju u rešavanju problema suverenog duga afričkih zemalja, navodi se u izveštaju Kinesko-afričke istraživačke inicijative na Univerzitetu Džons Hopkins, programu posvećenom razumevanju političkih i ekonomskih aspekata kinesko-afričkih odnosa.

U istom smo čamcu: Si dinamizira saradnju G20 u neizvesnom svetu
Foto:Xinhua/Li Tao


BAŠTA ZA SVE

Koliko god je važan inicijalni mandat G20 kao vatrogasca za suočavanje sa globalnim ekonomskim krizama, Si predviđa veću ulogu za tu grupu.

Kineski lider dosledno zastupa cilj zajedničkog razvoja, obećavajući da je Kina posvećena izgradnji "bašte koju dele sve zemlje". "G20 radi u interesu ne samo svojih 20 članica, već i celog sveta", rekao je jednom prilikom.

Konkretno, kao nepokolebljivi pobornik jednakih prava na razvoj, posebno za zemlje u razvoju, Si smatra da je razvoj stvaran samo kada se sve zemlje razvijaju zajedno, a lideri treba iskreno da pomažu drugima da se razviju.

U septembru 2016, Si je predsedavao samitom G20 u Hangdžouu, glavnom gradu provincije Džeđijang na istoku Kine. Na taj sastanak, Kina je pozvala više zemalja u razvoju nego bilo koji prethodni skup G20 i označila pomeranje fokusa G20 sa kratkoročnog odgovora na krizu na dugoročno upravljanje.

Na tom značajnom samitu postavljena su tri suštinska presedana. Po prvi put, razvoj je zauzeo istaknuto mesto u okviru globalne makropolitike, usvojen je akcioni plan o Agendi za održivi razvoj 2030, a G20 je kao grupa pružila podršku industrijalizaciji u Africi i najnerazvijenijim zemljama. Si je, u svom glavnom govoru, opisao ta tri prioriteta kao "poteze od pionirskog značaja".

Da bi pomogao drugim zemljama u razvoju da ispune svoje razvojne aspiracije, Si takođe radi na povećanju njihove zastupljenosti u globalnom sistemu ekonomskog upravljanja. Uprkos značajnom usponu globalnog juga tokom poslednjih godina, zemlje u razvoju su i dalje nedovoljno zastupljene u globalnom upravljanju.

"Globalni sistem upravljanja kojim dominira Zapad postao je izrazito nepravedan i nepošten, ometajući globalnu bezbednost i održivi razvoj", rekao je Sju Fejbjao, direktor Centra za studije BRICS-a i G20 pri Kineskom institutu za savremene međunarodne odnose (CICIR).

Na samitu G20 2022. na Baliju, u Indoneziji, Kina je preuzela vodeću ulogu u podršci pridruživanju Afričke unije (AU) G20. Na njihovom sastanku na marginama samita, tadašnji predsednik Senegala Meki Sal, koji je te godine bio i predsedavajući AU, zahvalio je Siju što je prvi javno podržao članstvo AU u G20. Godinu dana kasnije, blok je postao druga regionalna organizacija, posle Evropske unije, koja se pridružila G20 kao stalna članica.

Sijev doprinos G20 deo je dugoročne vizije "pravednijeg, ujedinjenijeg, efikasnijeg i održivijeg svetskog poretka", jednom je komentarisao Pjer Defrajn, izvršni direktor fondacije Madariaga-Koledž Evrope.

U istom smo čamcu: Si dinamizira saradnju G20 u neizvesnom svetu
Foto: Xinhua/Xu Qin


ZAJEDNO STVORITE BOLJU BUDUĆNOST

"Šta nije u redu sa ovim svetom, šta treba da radimo povodom toga?", "pitanje je našeg vremena" koje je pokrenuo Si na samitu G20 na Baliju, nakon što je to pitanje prvi put postavio na Svetskom ekonomskom forumu 2017. godine u Davosu, u Švajcarskoj.

"Svetska ekonomija postaje sve krhkija. Geopolitičko okruženje je i dalje napeto. Globalno upravljanje je ozbiljno neadekvatno. Hrana i energetska kriza su kombinovane jedna sa drugom. Sve ovo predstavlja ogromne izazove za naš razvoj", primetio je on.

G20 čini dve trećine svetske populacije i doprinosi skoro 90 odsto svetskog bruto domaćeg proizvoda i 80 odsto globalne trgovine. Prema tome, kako to Si vidi, grupa je dužna da igra vodeću ulogu u vezi sa svetom u trenutnom teškom stanju i stvaranju bolje budućnosti za čovečanstvo.

"Suočene sa globalnim izazovima, sve zemlje su u istom čamcu, a jedini izlaz je da rade zajedno i ojačaju saradnju", rekao je Su, stipendista CICIR. "Sve dok su članice G20 zajedno, one će donositi nadu svetu u rešavanju globalnih problema", dodao je.

Kao lider druge po veličini svetske ekonomije, Si reči sprovodi u dela. Iako je protekcionizam narastao poslednjih godina, Si čvrsto stoji u odbrani globalizacije i izgradnji otvorene svetske ekonomije.

Na samitu u Osaki 2019. godine, uprkos snažnim unilateralističkim i protekcionističkim preprekama, Si je najavio pet velikih mera za dalje otvaranje kineskog tržišta, uključujući povećanje uvoza i pružanje jednakog tretmana svim vrstama poslovanja. Kina je, pod njegovim vođstvom, ostala glavni pokretač globalnog ekonomskog rasta, doprinoseći oko 30 odsto svetskog rasta tokom godina.

Na "pitanje našeg vremena", Si ima svoj odgovor - izgradnju zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovečanstvo. On je na samitu na Baliju pozvao sve zemlje da prihvate viziju i zalažu se za mir, razvoj i saradnju u kojoj svi dobijaju.

Tokom protekle decenije, Kina je svojom snagom doprinela ovoj sveobuhvatnoj viziji čvrstim ubeđenjem i čvrstim akcijama. Inicijativa Pojas i put je živopisan primer. Do sada je preko 150 zemalja i preko 30 međunarodnih organizacija potpisalo dokumente o saradnji sa Pekingom u okviru Inicijative, što svedoči o njegovoj rastućoj globalnoj privlačnosti.

Kao ključni kamen temeljac za izgradnju zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovečanstvo, Si je poslednjih godina predložio tri globalne inicijative, odnosno Inicijativu za globalni razvoj, Inicijativu za globalnu bezbednost i Globalnu civilizacijsku inicijativu, nudeći kineska rešenja za glavne globalne izazove koji se odnose na na mir i razvoj.

"U vremenu koje je obeleženo strahovima, iracionalnostima i konfuzijom, Si Đinping s pravom poziva na racionalan pristup u rešavanju pitanja sa kojima se zajednički suočavamo", rekao je David Goset, francuski stručnjak za međunarodne poslove i osnivač Foruma Evropa-Kina, dodajući da su kineska otvorenost i predvidljivost postali ključni faktor stabilizacije u svetu rizika i neizvesnosti, piše Sinhua.

Teme

Ekonomija

Dnevni evropski servis

Šta drugi čitaju

Pročitajte vise

Fudbal

Zelena Srbija

Hronika

Scena