Milanović i Novinarsko društvo oštro o istrazi zbog curenja informacija iz istrage o Berošu
Region
| Izvor: Beta
| 20.11.2024
|
access_time
15:55
Milanović je tako reagovao na današnju najavu Državnog tužilaštva Hrvatske (DORH) da pokreće istragu zbog toga što su u medijima objavljeni podaci iz istrage o Berošu, odnosno prepiske na apalikaciji Whatsapp, čime je prvi put aktiviran zakon u javnosti nazvan "Lex AP" po premijeru Andreju Plenkoviću.
"Govorio sam i upozoravao, a sada se to i događa: (glavni državni tužilac Ivan) Turudić kontroliše i sprečava istrage da bi zaštitio samovladu Andreja Plenkovića. Umesto da istražuje korumpirane ministre udružene u lopovsku organizaciju, Turudić istražuje one koji otkrivaju korupciju", napisao je Milanović na Fejsbuku.
On je naglasio da nikad kao predsednik nije koristio ustavnim institutom pomilovanja, ali da će to učiniti ovog puta.
"Neka ne brinu, pomilovaću svakoga ko bude osuđen zbog 'Lex AP'", napisao je predsednik.
DORH je danas objavio da je istragu pokrenuo zbog osnovane sumnje u počinjenje krivičnog dela neovlašćenog otkrivanja sadržaja izvidne ili dokazne radnje na odnosu spornog člana 307. Krivičnog zakona (Lex AP) u slučaju Beroš.
Opštinsko krivično državno tužilaštvo u Zagrebu objavilo je da se istraga vodi "radi utvrđivanja identiteta nepoznatog počinitelja i prikupljanja činjenica i dokaza potrebnih za donošenje meritorne državnotužilačke odluke".
Curenje informacija se odnosi na deo istrage protiv Beroša i još sedam osumnjičenih koju je pokrenula Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) u Hrvatskoj zbog sumnje da su počinili krivična dela primanja i davanja mita, zloupotrebe položaja i ovlašćenja i primanja mita.
Najavu DORH oštro je kritikovalo i Hrvatsko novinarsko društvo (HND) koje je pozvalo novinare da im jave ukoliko se na bilo koji način nađu pod udarcem "Lex AP", te najavilo da će svima pružiti pravnu pomoć.
"Nećemo se dati zastrašiti nikakvim istragama", piše u saopštenju i podseća da je HND u više navrata upozoravalo na ovogodišnju izmenu Krivičnog zakona, odnosno sporni Član 307. i njegovu "pogubnost za javni interes, a time i novinarsku profesiju".
HND je navelo da je početkom ove godine protestovalo zbog spornih izmena Krivičnog zakona pošto je u javnost procurela jedna prepiska i u njoj inicijali AP.
"Ovakvim napadom na novinarsku profesiju Turudić potvrđuje ono o čemu od početka govorimo: 'Lex AP' uveden je s isključivim ciljem ućutkavanja kritičkih glasova i otvorena je pretnja istraživačkom novinarstvu", ukazalo je HND.
U saopštenju piše da su objavljene informacije iz istrage "apsolutno u interesu javnosti jer je reč o korupciji u zdravstvenom sistemu koji je i inače opterećen nizom problema, od listi čekanja do kvarenja ili nedostatka životno važnih uređaja, zbog čega na dnevnoj bazi trpe građani".
"Izražavamo duboku zabrinutost jer smatramo da su istrage usmerene na medije, odnosno da je reč o odmazdi zbog objavljenih poruka koje prokazuju, kako iz njih proizlazi, upletenost vrha države u najgori kriminal", ističe HND.
Vladajuća većina koju prevodio HDZ izglasala je u martu izmene Krivičnog zakona (Lex AP) u koji je uvedeno novo krivično delo curenje informacija iz istraga.
Novinarska udruženja, opozicija i predsednik Zoran Milanović kritikovali su izmene, jer smatraju da direktno ugrožavaju novinare i zviždače. Vlada je pod pritiskom izuzela novinare od krivične odgovornosti i uvrstila odredbu kojom je isključena protivpravnosti ako je delo počinjeno radi javnog interesa.
Glavni državni tužilav Ivan Turudić odlučio je juče da je hrvatska Kancelarija za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala (USKOK), a ne EPPO, nadležna za korupcijski slučaj povezan s pritvorenim i smenjenim ministrom zdravstva i funkcioneriom HDZ Vilijem Berošem.
Zbog tog slučaja izbio je spor o nadležnosti između USKOK i EPPO budući da se pokazalo da su dve institucije vodile paralelne istrage u slučaju korupcije pri nabavci preplaćenih medicinskih uređaja za bolnice s tim da je EPPO obuhvatio više osoba i tereti Beroša za primanje mita, dok ga USKOK sumnjiči za trgovanje uticajem, a drugu osobu za primanje mita.
Glavni državni tužilac Ivan Turudić obrazložio je da je za slučaj nadležan USKOK, jer krivično delo iz potencijalne nadležnosti EPPO-a "predstavlja tek mali deo ukupne kriminalne aktivnosti osumnjičenih". On je naveo i da se u najvećem delu radi o krivičnim delima na štetu državnog budžeta.
EPPO je istragom obuhvatio ukupno osam osoba, među kojima je prvoosumnjičeni kontroverzni biznismen Hrvoje Petrač.
Istragom su, uz Beroša, obuhvaćena i dvojica Petračevih sinova, direktor Dečije bolnice u Zagrebu Goran Roić i bivši direktor KBC Sestre milosrdnice iz Zagreba i dugogodišnji šef Klinike za neurokirurgiju Krešimir Rotim i preduzetnik Saša Pozder.
Istragom DORH obuhvaćeni su Beroš, Pozder i Rotim.
Istražni sudija zagrebačkog Županijskog suda u subotu je većini osumnjičenih odredio jednomesečni istražni zatvor, a postupao je u odvojenim postupcima.
Beroš i ostali se u oba slučaja sumnjiče za korupciju pri nabavci preplaćenih medicinskih uređaja za bolnice.
EPPO je saopštio da sumnja da je Beroš u zamenu za primljeni mito odobravao nabavku operacijskih mikroskopa po neosnovano uvećanim cenama i pri tome obezbedio sredstva za finansiranje javne nabave.
Na taj način je nastala šteta od oko 620.000 evra.
USKOK je, s druge strane, ranije saopštio da su se Beroš, Rotim i Pozder udružili da za plasiranje i prodaju medicinskih uređaja jednog austrijskog proizvođača bolničkim ustanovama u državnom vlasništvu.
Hrvatski istražitelji sumnjaju da je Pozderovoj firmi pribavljena korist od gotovo pola miliona evra. S druge strane, EPPO sumnja da se iz Pozderove firme nalazi Hrvoje Petrač.
Premijer i predsednik HDZ Andrej Plenković izjavio je danas u Saboru, povodom prozivki opozicije da državni budžet kroji mafija, aludirajući na slučaj Beroš, da je naložio Ministarstvu zdravstva da proveri sve vanredne javne nabavke u zdravstvu.
Teme
Region
Dnevni evropski servis
Šta drugi čitaju
Dogodilo se
Na današnji dan 19. novembar
pre 1 dan