Kineski teleskop FAST identifikovao više od 1.000 pulsara
Kineski sferni teleskop sa otvorom od 500 metara (FAST), najveći teleskop sa popunjenim otvorom i najosetljiviji radio-teleskop na svetu, identifikovao je više od 1.000 novih pulsara, saopštio je njegov operater 26. novembra, prenosi Sinhua.
Broj novih pulsara koje je FAST otkrio premašuje broj pulsara koje su otkrili svi drugi strani teleskopi zajedno u istom periodu, navodi Nacionalna astronomska opservatorija pri Kineskoj akademiji nauka (NAOC).
Pulsari, brzorotirajuće neutronske zvezde, nastaju implozijom jezgra masivnih umirućih zvezda usled eksplozija supernove.
Naučnik Han Đinlin iz NAOC-a objasnio je da svaki pulsar ima sopstveni puls i frekvenciju rotacije, što ga čini sličnim svemirskom svetioniku.
"Ako ljudi budu mogli putovati na druge planete u budućnosti, pulsari bi mogli služiti kao navigacioni sistem," dodao je Han.
"Možemo precizno izmeriti koordinate pulsara u svemiru i pratiti njihove signale i njihove odnose u prostoru, kako bi se sprečilo gubljenje u međuzvezdanom putovanju," objasnio je.
Pulsari koje je FAST identifikovao uključuju mnoge binarne i milisekundne pulsare, što doprinosi raznovrsnosti i broju proučavanih pulsara, kao i razumevanju njihovog nastanka i evolucije.
Teleskop, smešten u prirodno dubokom i kružnom kraškom udubljenju u provinciji Guidžou, ima prijemnu površinu jednaku veličini 30 standardnih fudbalskih terena.
FAST je započeo zvanične operacije u januaru 2020. a zvanično je otvoren za svet u martu 2021.