Web Analytics
Sterilni komarci pomažu u sprečavanju denga groznice na jugu Kine - BetaRS

Sterilni komarci pomažu u sprečavanju denga groznice na jugu Kine

Tehnologija | 03.12.2024 | access_time 11:45
Sterilni komarci pomažu u sprečavanju denga groznice na jugu Kine
Foto: Xinhua/Liu Dawei

U inovativnom pristupu borbi protiv denga groznice, južna kineska metropola Guangdžou koristi sterilne komarce kao deo svoje strategije zaštite, prenosi Sinhua.

Guangdžou, koji se nalazi u suptropskom regionu, ima produžene periode toplog i vlažnog vremena, što stvara idealne uslove za prenošenje denga groznice. Grad je 18. novembra ove godine dočekao jesen, čime je završeno dugo leto koje je trajalo 240 dana.

Od aprila do novembra svake godine, milioni "izmenjenih" komaraca puštaju se u selo Sjaši kako bi se suprotstavili ovoj ozbiljnoj zaraznoj bolesti. Reč je o mužjacima vrste Aedes albopictus, zaraženim bakterijom Wolbachia, što ih čini sterilnim.

Ćian Vei, istraživač kineskog tima koji je prvi usvojio ovu metodu kontrole populacije komaraca, objasnio je da se denga groznica primarno prenosi ujedom komaraca vrste Aedes.

Tradicionalne metode dezinfekcije ciljaju odrasle komarce, larve i lutke, ali jaja komaraca mogu ostati uspavana u mestima za razmnožavanje tokom dužeg perioda, što ih čini teškim za eliminaciju, dodao je Ćian.

Mužjaci vrste Aedes albopictus, zaraženi Wolbachia bakterijom i učinjeni sterilnim od strane Ćianovog tima, masovno se proizvode i selektuju u "fabrici komaraca" u Guangdžouu. Kada se puste, pare se sa divljim ženkama komaraca, što rezultira jajima koja se ne izlegu.

Pošto mužjaci komaraca ne ujedaju i ne sišu krv, mogu se puštati tokom dužeg perioda. Time se smanjuje populacija vrste Aedes albopictus i sprečava širenje denga groznice, rekao je Ćian.

Selo Sjaši bilo je prvo mesto za probu ove metode biološke kontrole.

Džu Điejong, direktor seoskog odbora, izjavio je da blizina sela brdima i rekama stvara povoljne uslove za razmnožavanje komaraca, što je u prošlosti rezultiralo desetinama slučajeva denga groznice svake godine. Godine 2018, selo je pozvalo Ćianov tim da sprovede probnu primenu sterilnih komaraca.

"Puštali smo komarce jednom ili dvaput nedeljno u selo, približno milion mužjaka svaki put", priseća se Ćian. Tim je uglavnom koristio dronove za puštanje komaraca, a postavljali su zamke za komarce i posebne vrste zamki za tu vrstu komaraca - ovitrapove kako bi bolje razumeli strukturu populacije i pratili njenu gustinu.

Takođe su pratili okolna sela kao kontrolne oblasti, radi poređenja i analize efekata puštanja sterilnih komaraca. Kontinuirano praćenje i analiza podataka pokazali su značajan pad populacije komaraca Aedes albopictus, sa stopom kontrole koja je dostigla čak 98 procenata.

Prema Džubovim rečima, od početka ovih ispitivanja selo više nije imalo potrebu da angažuje profesionalce za prskanje pesticida, čime je stanovnicima pruženo sigurnije, zdravije i ekološki prihvatljivije okruženje za život. Tokom proteklih sedam godina, u selu nije zabeležen nijedan slučaj denga groznice.

Trenutno se selo Sjaši fokusira na redovno praćenje, a broj nedeljno puštenih sterilnih mužjaka komaraca smanjen je sa preko milion na oko 300.000. "Verujemo da intervencijom i prevencijom u skladu sa obrascima rasta komaraca možemo preseći lanac prenosa denga groznice i postići idealan efekat kontrole u selu," rekao je Ćian, oslanjajući se na višegodišnje iskustvo posmatranja u ovom selu.

Teme