Web Analytics
Istraživanje: Mladi imaju visoku ekološku svest, ali nisu dovoljno uključeni u odlučivanje - BetaRS

Istraživanje: Mladi imaju visoku ekološku svest, ali nisu dovoljno uključeni u odlučivanje

Životna sredina | Izvor: Beta | 03.12.2024 | access_time 13:25
Istraživanje: Mladi imaju visoku ekološku svest, ali nisu dovoljno uključeni u odlučivanje
Mladi u Srbiji imaju visoku ekološku svest, ali su obeshrabreni kada je reč o njihovom učešću u odlučivanju i poverenju u institucije, pokazuje istraživanje mreže organizacija civilnog društva Zelena stolica.

Prema istraživanju „Stavovi mladih o zaštiti životne sredine i učešću u odlučivanju“, 80 odsto ispitanika prepoznaje potrebu za promenom životnog stila i spremni su da deluju, ali ih obeshrabruje nedostatak informacija, podrške i transparentnosti.

„Čak 66 odsto domaćinstava, iz kojih ispitanici dolaze, sortira otpad, što ukazuje na spremnost mladih za konkretnim promenama. Ipak, mladi prepoznaju i ogromne izazove. Divlje deponije, upravljanje otpadom i zagađenje vazduha su najveći problemi u njihovim lokalnim zajednicama“, navodi se u saopštenju Zelene stolice.

Rezultati istraživanja pokazuju da dve trećine mladih ne zna za mehanizme učešća na lokalnom nivou, 55 odsto nikada nije učestvovalo u donošenju odluka koje se tiču njihove budućnosti, a samo 10 mladih mladih veruje da su njihovi stavovi uvaženi u lokalnim vlastima.

Jedna trećina mladih kaže da je učestvovala u lokalnim akcijama za zaštitu životne sredine i sprečavanje klimatskih promena. Dve trećine njih je učestvovalo u akcijama čišćenja, a zatim u ekološkim protestima. U ekološkim organizacijama je 20 odsto njih, 12 odsto ih je pokretalo različite inicijative.

Kao najveći problem u lokalnoj zajednici, dve trećine učesnika navodi otpad i divlje deponije kao i zagađenje vazduha. Četvrtina ispitanika navodi klimatske promene i vremenske nepogode, zagađenje vode i zagađenje zemljišta.

Istraživanje takođe pokazuje da mladi imaju visoku svest o upotrebi obnovljivih izvora energije, odgovornoj potrošnji i proizvodnji, korišćenju alternativnih prevoznih sredstava, važnosti visokih kazni.

Većina mladih se informiše o klimatskim promenama putem društvenih mreža i televizije.

Svaki treći ispitanik je rekao da je u potpunosti informisan o stanju životne sredine u Srbiji, a gotovo polovina ima neke informacije, ali nije sigurna da ih ima dovoljno.

Da zaštita životne sredine i klimatske promene treba da budu visoko na političkoj agendi i prioritet zemlje navodi 90 odsto ispitanika.

Međutim, 70 odsto njih ne veruje da će Vlada Srbije ispuniti svoja obećanja o rešavanju klimatskih izazova niti da će svet smanjiti upotrebu fosilnih goriva za 50 odsto do 2030 godine.

Mladi predlažu povećanje transparentnosti rada lokalnih vlasti, bolje informisanje o problemima zaštite životne sredine, kao i uspostavljanje programa za mlade muškarce, jer oni pokazuju niže interesovanje za teme zaštite životne sredine.

Mreža Zelena stolica je apelovala na Vladu, lokalne vlasti i civilni sektor da promovišu mehanizme za učešće mladih u donošenju odluka, kreiraju programe za povećanje ekološke svesti, posebno među mladim muškarcima i da osiguraju veću vidljivost politika zaštite životne sredine.

Istraživanje je sprovedeno onlajn od 23. septembra do 15. oktobra, a učestvovalo je 405 ispitanika.


Teme

Prijavite se na newsletter Zelene Srbije

Životna sredina