Štamparija Borba odlazi u stečaj zbog nelikvidnosti
Skupština akcionara Štamparije Borba većinski je na vanrednoj sednici podržala Odluku da rukovodstvo te kompanije podnese predlog za pokretanje stečajnog postupka zbog postojanja stečajnog razloga – preteće nesposobnosti plaćanja, piše Biznis.rs.
Kako je objavljeno na portalu Centralnog registra hartija od vrednosti (CRHoV), postojanje stečajnog razloga u kompaniji koja je do pre godinu dana štampala dnevne listove Večernje novosti i Borba utvrdilo je preduzeće Sigma revizija u ulozi veštaka.
Odluka akcionara Štamparije Borba samo je poslednji u nizu poteza povučenih u "dvouglu" vlasničkih promena na kapitalu nekadašnjih jugoslovenskih medijskih giganata – Borbe i Večernjih novosti, navodi portal.
Štamparija Borba bila je većinski vlasnik Kompanije Novosti, da bi krajem avgusta 2019. godine Udruženje novinara Srbije objavilo da je doneta odluka da svoj kapital u Novostima proda privrednom društvu Media 026 sa sedištem u mestu Vučak kod Smedereva za 300 miliona dinara.
Kompanija Novosti sada je u stopostotnom vlasništvu Media 026. U međuvremenu je preduzeće iz Vučka kupilo i državni paket akcija u Novinsko-izdavačkom preduzeću (NIP) Borba, u kome trenutno poseduje 45 odsto kapitala, dok 21 odsto pripada gradu Beogradu. Još 19 odsto akcija je u vlasništvu Kompanije Novosti.
Biznis.rs pisao je uoči privatizacije da je NIP Borba bila u blokadi, dok su podaci Narodne banke Srbije ukazivali na to da su računi ove kompanije bili blokirani zbog neizmirenih potraživanja u iznosu od 2,78 miliona dinara.
Prema zapisniku sa Skupštine akcionara održane 28. juna ove godine, objašnjenje generalnog direktora NIP Borba (Andrija Jorgić) je da je najveći problem kada je reč o ulasku u blokadu "porez na imovinu i neka stara dugovanja koja se protežu i sada".
Novosti i Borba ne dele samo zajedničku istoriju u okviru nekadašnje Radne organizacije Borba, već su se sporile oko toga kome pripada zgrada koja se vodi na adresama na Trgu Nikole Pašića, odnosno u Kosovkoj ulici, u samom centru Beograda.
Štamparija Borba je 2023. godinu, prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, završila u minusu od ukupno milion i po evra, pošto su rashodi od 2,85 miliona evra "pojeli" 1,37 miliona evra prihoda, koliko je to preduzeće ostvarilo tokom poslednje poslovne godine za koju su predati finansijski izveštaji.
U obrazloženju Odluke o podnošenju predloga za otvaranje stečaja stoji i da je Štamparija Borba prestala da obavlja delatnost u aprilu 2023. godine, kada su svi zaposleni proglašeni viškom, a štamparska oprema rashodovana i unovčena.
Najveći akcionari Štamparije Borba su država Srbija i Republički PIO fond sa 37,5 odnosno 31,5 odsto kapitala.
Veće vlasničke pakete poseduju i Republički zavod zdravstvenog osiguranja, u čijem vlasništvu je 12,65 odsto kapitala, kao i Grad Beograd sa 8,1 odsto akcija.
Na portalu Beogradske berze stoji da tržišna kapitalizacija Štamparije iznosi 4,35 milijardi dinara.