Web Analytics
Hapšenje demonstranata najčešća taktika za ograničavanje prava na slobodu okupljanja - BetaRS

Hapšenje demonstranata najčešća taktika za ograničavanje prava na slobodu okupljanja

Društvo | 10.12.2024 | access_time 15:40
Hapšenje demonstranata najčešća taktika za ograničavanje prava na slobodu okupljanja
Foto: Beta/Dragan Gojić
Pravo na javno izražavanje i okupljanje tokom 2024. godine najčešće je kršeno hapšenjem demonstranata, razbijanjem demonstracija, upotrebom prekomerne sile nad demonstrantima, sprečavanjm protesta i hapšenjem novinara, izjavila je istraživačica za građanski prostor CIVICUS Monitor-a Tara Petrović.

"Pravo na protest ugroženo je širom Evrope", rekla je ona danas u Beogradu na predstavljanju nalaza za Evropu i Centralnu Aziju izveštaja "Moć naroda na udaru 2024" (People Power Under Attack 2024), međunarodnog saveza nevladinih organizacija CIVICUS.

Na osnovu podataka prikupljenih od strane preko 20 istraživačkih timova koji pokrivaju 198 zemalja i teritorija, platforma CIVICUS Monitor ocenjuje građanski prostor u svim zemljama sveta od nula do 100, svrstavajući ih u jednu od pet kategorija.

Najnovije procene pokazuju da je od 54 zemlje u regionu, 19 onih u kojima je građanski prostor ocenjen kao "otvoren", u 19 kao "sužen", u sedam kao "opstruiran", u tri kao "pod represijom" i u šest kao "zatvoren".

Srbija je sa ocenom 49 od 100 u kategoriji opstruiran.

Tokom prošle godine bolje ocene dobile su Slovenija i Poljska zbog promene vlasti, te odnosa prema civilnom društvu. Lošiju ocenu dobile su Holandija i Gruzija.

"Holandija zbog kršenja prava na protest, najviše kada je u pitanju aktivisti za zaštitu životne sredine i demonstracije solidarnosti sa Palestinom, što je globalni trend koji je posebno izražen u zemljama Evrope", rekla je Petrović.

Kada je reč o Gruziji, dodala je, rejting je snižen jer je donela dva restriktivna zakona - o stranim agentima i protiv LGBT propagande.

Ključni trendovi u regionu uključuju širenje trenda opasnih zakona o "stranim agentima", kakav je nedavno predložen u Srbiji, i "LGBT propagandi" - zakona kojima vlasti širom regiona uvode cenzuru i ugrožavaju ljudska prava pod plaštom zaštite nacionalnih interesa i tradicionalnih vrednosti.

Tokom 2024. godine, ovakvi zakoni su predloženi ili usvojeni u više zemalja Evropske unije - Mađarskoj, Slovačkoj i Bugarskoj, kao i drugde u regionu, uključujući Tursku, Kirgistan i Uzbekistan.

Nalazi izveštaja takođe pokazuju da je pravo na protest ugroženo širom sveta. CIVICUS Monitor je pronašao da je i globalno kao u regionu hapšenje demonstranata ubedljivo najčešća taktika kojom se ograničavaju prava na slobodu izražavanja, okupljanja i udruživanja.

Posebno su targetirani protesti aktivista za zaštitu životne sredine, kao i protesti u znak solidarnosti sa Palestinom.

Slovenija je unapređena sa ocene "sužen" na "otvoren" građanski prostor. Trenutna vlada je poboljšala dijalog sa civilnim društvom, uvela nove mehanizme za konsultacije i reformisala javni emiter RTV Slovenije.

Poljska je unapređena sa ocene "opstruiran" na "sužen" građanski prostor. Nakon promene vlade, pokrenuti su koraci za rešavanje problema kao što su nezavisnost pravosuđa i unapređenje odnosa sa civilnim društvom. Međutim, i dalje postoje zabrinutosti u vezi sa reformama medija i migracionim politikama.

Holandija je degradirana sa "otvorenog" na "sužen". Vlasti su sve više ometale mirne ekološke proteste, koristeći mere poput vodenih topova i masovnih hapšenja.

Gruzija je zabeležila pad građanskog prostora sa "suženog" na "opstruiran", sa povećanim ograničenjima sloboda izražavanja i okupljanja, a u toj zemlji su u toku masovne demonstracije na koje policija odgovara nasiljem.

Teme