U odnosu na kraj oktobra devizne rezerve povećane su za 416,6 miliona evra.
Taj iznos deviznih rezervi obezbeđuje pokrivenost novčane mase M1 od 179,7 odsto i 7,3 meseci uvoza robe i usluga, što je više nego dvostruko iznad standarda.
Neto devizne rezerve (bruto devizne rezerve umanjene za devizna sredstva banaka po osnovu obavezne rezerve, obaveze prema Međunarodnom monetarnom fondu po osnovu aranžmana i drugim osnovima) uvećane su za 423,4 miliona evra i na kraju novembra iznosile su oko 24, 5 milijardi evra, što je takođe najviši mesečni nivo.
Najveći priliv u devizne rezerve u novembru ostvaren je po osnovu intervencija NBS na domaćem deviznom tržištu, kupovinom deviza u iznosu od 265 miliona evra. Neto prilivi su ostvareni i po osnovu upravljanja deviznim rezervama, izdvajanja devizne obavezne rezerve banaka, donacija i po drugim osnovima u ukupnom iznosu od 102,7 miliona evra.
Kako je istaknuto, ti prilivi bili su više nego dovoljni da nadomeste odlive iz deviznih rezervi realizovane neto razduženjem države na ime deviznih kredita i drugih deviznih obaveza u ukupnom iznosu od 219,2 miliona evra.
Značajan pozitivan neto efekat tržišnih faktora u iznosu od 268,1 milion evra, takođe je uticao na povećanje deviznih rezervi u novembru i u najvećoj meri rezultat je jačanja dolara u odnosu na evro za oko 2,7 odsto na međunarodnom tržištu, navela je centralna banka.
Obim realizovane trgovine devizama na međubankarskom deviznom tržištu u novembru iznosio je 756,3 miliona evra i bio je za 75,3 miliona evra manji nego u prethodnom mesecu. Za 11 meseci ove godine u međubankarskoj trgovini realizovano je ukupno oko 7,8 milijardi evra.
Dinar je u novembru nominalno ojačao u odnosu na evro za 0,1 odsto, dok je od početka godine zabeleženo nominalno jačanje dinara prema evru za 0,2 odsto.
NBS je na međubankarskom deviznom tržištu u novembru kupila 325 miliona evra, a od početka godine je neto kupila oko 2,3 milijarde evra radi održavanja relativne stabilnosti kursa dinara prema evru.