Kineski istraživači osmislili rešenje za stabilnu komunikaciju na ultra-brzim vozovima
Kineski istraživači su dizajnirali rešenje za održavanje stabilnih komunikacionih signala u budućim ultra-brzim vozovima, piše Sinhua.
Ako bi brzi voz u budućnosti dostigao brzinu od 1.000 km na sat, Doplerov efekat bi izazvao brzo menjanje komunikacionih kanala, što bi generalno uticalo na komunikaciju u vozu.
Istraživački tim, koji čine stručnjaci sa Univerziteta jugoistoka, tehnološke kompanije Nanđing Tikom (Nanjing Ticom Technology Co., LTD) i kineske korporacije za nauku i industriju u oblasti svemira, razvio je specifičnu metodu za procenu komunikacionih kanala u frekvencijskom opsegu od 700 megaherca.
Istraživači su predložili postavljanje dve specijalizovane paralelne kablovske linije na zidovima tunela koje bi prenosile elektromagnetni signal, omogućavajući kontinuirane i stabilne veze između pametnih telefona i telekomunikacionih mreža.
Korišćenje efikasnih tehnika procene kanala za praćenje ključnih parametara signala takođe bi minimiziralo uticaj pomeranja frekvencije kod mobilnih uređaja pri velikim brzinama, navode istraživači.
Početne kompjuterske simulacije potvrdile su da njihovo rešenje može održavati stabilan kvalitet komunikacije za prenos podataka u okviru 5G standarda.
Kina je ove godine završila demonstracioni test novog sistema ultra-brzog (UHS) maglev transporta. Sistem integriše svemirsku tehnologiju sa železničkom tehnologijom na zemlji, s ciljem postizanja brzine voza od 1.000 km na sat.