Grad Jivu na istoku Kine, poznat kao "supermarket sveta" i ključni snabdevač kineskih platformi za prekograničnu e-trgovinu, pokrenuće novu rundu međunarodnih trgovinskih reformi usmerenih na jačanje njegove uloge u globalnoj trgovini.
Kako prenosi Sinhua, državni savet je odobrio sveobuhvatan plan za produbljivanje međunarodnih trgovinskih reformi u ovom gradu u kineskoj provinciji Džeđiang, navodi se u saopštenju objavljenom 11. decembra.
Plan predviđa sprovođenje reformi u Jivuu kroz dalje otvaranje tržišta, kao i inicijative poput inovacija u mehanizmima za trgovinu putem tržišne nabavke, promovisanja razvoja uvozne trgovine, jačanja funkcionalnosti sveobuhvatnih carinskih zona i regulisanja prekogranične e-trgovine, navodi se u saopštenju.
Promovišući saradnju u okviru inicijative "Pojas i put" i visokokvalitetan razvoj mreže teretnih vozova između Kine i Evrope, ovaj centar za trgovinu sitnim proizvodima dodatno će doprineti unapređenju kineske strategije dvostruke cirkulacije, koja integriše domaće i globalne tržište i podržava napore da Kina postane snažna trgovinska nacija, stoji u saopštenju.
Robustan rast Jivua vidi se u trgovinskim podacima. U prvih deset meseci ove godine, obim uvoza i izvoza u ovom gradu porastao je za 18,3 odsto u odnosu na prošlu godinu, dostigavši 560,16 milijardi juana (oko 77 milijardi američkih dolara), pokazuju carinski podaci.
Poznat kao grad gde se "kupuje globalno, prodaje globalno," Jivu se fokusira na prekograničnu e-trgovinu i digitalnu trgovinu. Njegov Globalni centar za digitalnu trgovinu, koji koristi veštačku inteligenciju i digitalne alate za unapređenje ključnih elemenata trgovine, poput lanaca snabdevanja, logistike i tržišta, planira otvaranje tržišnog segmenta za probne operacije u oktobru 2025.
Godine 2011. Yivu je postao prvi grad na nivou okruga u Kini koji je dobio odobrenje Državnog saveta za pilot program sveobuhvatne međunarodne trgovinske reforme.
"Ova nova reformska inicijativa donosi značajne prilike za Jivu, omogućavajući mu da optimizuje strukturu trgovine i unapredi njen kvalitet" rekao je Džu Keli, istraživač Kineskog instituta za novu ekonomiju.