Istraživanje: Tradicionalne vrednosti žene vide kao faktor koji najviše doprinosi diksriminaciji
Društvo
| 16.12.2024
|
access_time
13:05
Foto: Beta/Milan Ilić
Poverenica za zaštitu ravopravnosti Brankica Janković izjavila je danas u hotelu "Metropol" na predstavljanju tog istraživanja da svega 4,6 odsto ispitanica veruje da je rodna ravnopravnost u društvu u potpunosti ostvarena, dok 10,8 odsto njih ocenjuje da uopšte nije ostvarena.
Kako je kazala, tradicionalne vrednosti i rodne uloge ispitanice osećaju kao teret, jer se od njih očekuje da budu te koje će uzeti svu brigu oko kuće, te da ih društvo uglavnom vezuje za majčinstvo i obaveze oko domaćinstva.
Dodala je da su kao tri najvažnije oblasti gde treba dodatno da se radi izdvojile neophodnost daljeg ekonomskog osnaživanja žena, ali i edukaciju o rodnoj ravnopravnosti, borbu protiv rodno zasnovanog nasilja i veću uključenost očeva u brizi o deci.
Učesnice istraživanja kada je reč o prioritetima u oblasti prava, izdvojile su zaštitu od nasilja kao najvažniju oblast.
U sferi obrazovanja, 41,8 odsto ispitanica kao glavni uzrok diskriminacije prepoznalo je siromaštvo koje dovodi do napuštanja škole, život u ruralnom području i udaljenost škola navelo je njih 39 odsto, dok je nerazumevanje roditelja da je obrazovanje važno za žene izdvojilo 36,9 ispitanica.
"Edukacija je nešto što je izdvojeno kod svih učesnica kao ključna oblast i to nam daje putokaz našta treba da se fokusiramo, kako nadležni i institucije, tako i čitavo društvo", rekla je Janković.
Poverenica je rekla da je u tu temu nepohodno uljučiti mnogo više i muškarce, navodeći da oni danas prolaze kroz promene kroz koje nisu prolazili vekovima, te da im je potrebna podrška u razumevanju principa rodne ravnopravnosti.
Janković je navela i da je na društvenim mrežama i na pojedinim predavanjima održanim u Srbiji prisutan narativ kojim se ženama ukazuje da nema razloga da se bave rodnom ravnopravnošću jer im ona ništa dobro neće doneti.
Kazala je da se takve vrednosti promovišu i na pojedinim televizijama sa nacionalnom frekvencijom, navodeći da su one suprotne zakonima Srbije, te da bi trebalo da budu zabranjene.
Teme
Društvo
Novo
Dnevni evropski servis
Šta drugi čitaju
Scena
Dogodilo se
Na današnji dan 16. decembar
pre 15 sati
Zabava
Hram u Pekingu i crkva u Beogradu
pre 5 dana