Web Analytics
Otvorena izložba Ne kupuj – Stvaraj, u organizaciji Mladih istraživača Srbije - BetaRS

Otvorena izložba Ne kupuj – Stvaraj, u organizaciji Mladih istraživača Srbije

Životna sredina | 17.12.2024 | access_time 09:20
Otvorena izložba Ne kupuj – Stvaraj, u organizaciji Mladih istraživača Srbije
Foto: Beta/Milan Obradović

U Kulturnom centru "Grad" u Beogradu otvorena je izložba odabranih radova sa konkursa "Ne kupuj - Stvaraj! Smanji kupovinu, pokloni kreativnost!", u organizaciji Mladih istraživača Srbije.

Na ovoj izložbi će, do 19. decembra, publika moći da vidi više od 60 radova koji kroz apciklažu spajaju održivost, inovativni dizajn i kreativnu upotrebu resursa.

Cilj izložbe, koja uključuju dela učenika srednjih umetničkih škola, studenata umetničkih fakulteta i drugih talentovanih autora, koji stvaraju širom Srbije, jeste da podstakne stvaranje, a ne kupovinu, istaknuto je na otvaranju.

Predstavnica Mladih istraživača Srbije Katarina Klašnja kazala je da su umetnici kroz različite umetničke principe i pristupe istraživali potencijal apciklaže, procresa ponovne upotrebe i transformacije odbačenih predmeta i materijala u nove umetničke vrednosti.

"Osim kreativne prakse apciklaža je i poziv na odgovornost i promenu svesti kako bi smo zajedno doprineli zaštiti životen sredine i smnjenju našeg eklološkog otiska. U svetu koji se suočava sa klimatskim promenama i prekomernim zagađenjem, potreba za očuvanjem resursa postaje sve važnija. Ova izložba nije samo vizuelni događaj, već i poziv na razmišljanje kako se može obilkovati svet", rekla je Klašnja.

Ona je navela da su umetnici koristili materijale i predmete koji su bili spremni za bacanje, a korišćene su razne tehnike i materijali poput aluminijuma, papirnih proizvoda, tekstila.

Podsetila je i da umetnici kroz istoriju nisu samo prikazivali prirodu, već su aktivno uticali na formiranje ekološke svesti kroz pejzaže, beležili uticaja industrijalizacije na prirodu ili koristili svoja dela kao oblik aktivizma.

"Umetnost uvek imala značajnu ulogu u oblikovanju javne svesti o ekologiji, ali za nas ova izložba nije samo umetnički događaj, već i protest protiv neosveščenosti, protiv prekomerne potrošnje, neodgovornog odnosa prema prirodi", rekla je Klašnja.

Istakla je i da se kampanja "Ne kupuj-stvaraj" nastavlja i dalje.

"Pozivam sve da nastave da prate naš rad na društvenim mrežama i da se priključe kampanji tako što će pokazati jelke koje su sami napravili", kazala je Klašnja.

Podsetila je da su Mladi istraživači Srbije, organizacija koja postoji skoro 50 godine, sa misijom da koristeći naučna saznaja kroz obrazovni programe i volontiranje budu pokretačka snaga u društvu i da doprinosi unapređenju životne sredine i održivom razvoju zajednice.

Izložbu je otvorio Ivan Kocić, umetnik koji povezuje modernu umetnost sa procesom reciklaže.

On je istakao da se ono što izložba poručuje tiče se svih lljudi, a pre svega mladih, odnosno budućih generacija.

"Nismo svesni koliko zagađujemo i koliko resursa trošimo", kazao je on.

Pohvalio je Mlade istraživače Srbije koji su kao organizacija prepoznali značaj reciklaže i upotrebu obnovljivih energija i kroz izložbu, na višem nivou, pokušali da skrenu pažnju javnosti na to.

"Reciklaža ne mora da bude dosadan i suvoparan proces, već treba da bude zabavna. Ako vam je dosadano da sakupljate staru plastiku, staklo, konzerve, probajte da od njih napravite nešto kreativno", poručio je Kocić.

Studentkinja Filološko-umetničkog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu Nikolina Milovanović kazala je da je sa grupom kolega, u saradnji sa Apatinskom pivarom, od kojih su dobili limenke kao osnovni materijal, nastao projekat "Refleksija" koji sadrži osam radova.

Otvorena izložba Ne kupuj – Stvaraj, u organizaciji Mladih istraživača Srbije
Foto: Beta/Milan Obradović

Kako je navela, izloženi su zajednički radovi treće i četvrte godine, unutrašnje arhitekture.

"Naš materijalje bio aluminijom, od recikliranih limenki. Ovakav koncept rada je bitan zbog integracije umetnosti u reciklažu. Ovakav naćin izlaganja je važan za nas umetnike kako bi smo dobili novu scenu da pokažemo svoj rad", rekla je Milovanović.

Umetnica Ana Cvetić, koja se bavi redizajnom starog nameštaja i drugih starih stvari, kazala je da je konkurs "Ne kupuj – stvaraj" upravo sa porukom kakvu ona svojim radom želi da pošalje, da se više stvara od svega što ljudu već poseduju.

Cvetić je prestavila staru drvenu policu za telefon koju je redizajnirala uz pomoć svoje porodice, koristeći se pored ostalog kreda bojama, akrilnim bojama, zlatnom listićima i lakom, sve na vodenoj bazi, bez štetnog uticaja po okolinu.

Učenica drugog razreda Škole za dizajn, smer ambalaža, Natalija Mirković, kazala je da je tema izložbe privukla, jer i sama već duže vrema sakuplja stare stvari.

"Moji roditelji umeju da kažu da imam dosta smeća u sobi, ali ja uvek iskoristim to da napravim nešto", kazala je ona.

Dodala je da je njen rad "Misli u mojoj glavi" rađen kolaž tehnikom, za koji je koristila novine, stripove, ambalažu, a predstavlja zbir emocija i razmišljanja u trenutku stavarnja rada.

Otvorena izložba Ne kupuj – Stvaraj, u organizaciji Mladih istraživača Srbije
Foto: Beta/Milan Obradović

Predstavnica organizacije Mladi istraživači Srbije Tijana Ljubenović kazala je da je ulaz na izložbu besplatan, a radovi se mogu videti do 19. decembra, od 17 do 22 sata.

Ona je navela da su Mladi istraživači Srbije prvi put pokrenuli ovakav konkurs, te da su izloženi radovi mladih iz svih krajeva Srbije, a ima radova sa univerziteta u Beogradu, Nišu i Kragujevcu.

Na otvaranju izložbe najbolja tri rada su nagrađena i to Adrian Baloš za retro lampu, Danica Maksimović za rad "Prilagođavanje anđela" i Marija Veličković za torbu, neseser koji je napravila od recikliranog tekstila.

Radovi za izložbu, među više od 70 pristiglih, odabrani su na konkursu koji je bio otvoren od 5. do 30. novembra, u okviru kampanje "Dobro Drvo", u organizaciji Mladih istraživača Srbije, kampanje EKO-SISTEM, uz podršku Švedske.

Ceo video materijal pogledajte OVDE.

Teme

Prijavite se na newsletter Zelene Srbije

Životna sredina