ZLF u saopštenju navodi da je prvi zahtev da Vlada Srbije usvoji predlog odluke o proglašenju celog kompleksa Beogradskog sajma za spomenik kulture.
"Usvajanjem našeg predloga bi Hala 2 i Hala 3 i Upravna zgrada Beogradskog sajma koje imaju podjednaku građevinsku i arhitektonsku vrednost kao i Hala 1 koja je trenutno jedina zaštićena uživale adekvatnu zaštitu kakvu zaslužuju. Hala 2 i Hala 3 i Upravna zgrada zbog svoje izuzetne vrednosti ne smeju da se ruše, a podjednako je važno da se ceo kompleks Beogradskog sajma zaštiti kao ambijntalna celina", navodi se u saopštenju.
Drugi zahtev je, kako su dodali, usvajanje predloga odluke o izradi plana detaljne regulacije za kompleks Beogradskog sajma kojim bi to područje bilo uređeno u javnom interesu u skladu sa svojom kulturno-istorijskom vrednošću, osnovnom namenom za komercijalne sadržaje i oplemenjeno parkovskim i zelenim površinama.
Dodali su da je treći zahtev ocena zakonitosti odluke Vlade Srbije kojom se ukida zaštita zgradama Generalštaba, koji je 2005. godine zaštićen nakon što je 1999. godine oštećen u bombardovanju.
"Odluka Vlade Srbije je protivzakonita i protivustavna jer Generalštab nije u međuvremenu izgubio svojstva spomenika kulture. Procedura za skidanje zaštite je ista kao i za utvrđivanje kulturnog dobra za spomenik kulture. Predlog odluke sa obrazloženjem upućuje Republički zavod za zaštitu spomenika kulture Vladi Srbije preko Ministartsva kulture. Imamo osnovanu sumnju da je u slučaju skidanja zaštite ova procedura ispoštovana", navodi se u saopštenju.
ZLF navodi da će iskoristiti sva pravna sredstva koja imaju na raspolaganju i najavili da će se boriti u institucijama za očuvanje kulturnog nasleđa i identiteta.
"Ne prihvatamo rušenje Beogradskog sajma zarad širenja Beograda na vodi i rušenje Generalštaba i poklanjanje našeg zemljišta ni stranim ni domaćim investitorima jer kulturna dobra pripadaju svim građanima i građankama", dodali su.