Pojava džinovskih somova u Kambodži - nada za opstanak retke vrste
Šest primeraka kritično ugrožene vrste džinovskog soma iz reke Mekong, jedne od najvećih i najređih slatkovodnih riba na svetu, ulovljeno je i pušteno u Kambodži u roku od samo nekoliko dana, saopštio je projekat "Čuda Mekonga".
Taj ulov koji svedoči o decenijama rada na očuvanju i angažovanju lokalnih zajednica, pruža novu nadu za opstanak vrste koja je postala sve ređa u velikom delu svog prirodnog staništa, navodi se u saopštenju, prenosi Sinhua.
Dodaje se da džinovski somovi iz reke Mekong, među najvećim slatkovodnim ribama na svetu, mogu dostići dužinu od skoro tri metra i težinu do 300 kilograma.
Niz događaja počeo je 6. decembra, kada su dva džinovska soma slučajno ulovljena u reci Tonle Sap blizu Pnom Pena, nakon čega su označeni i pušteni.
Dana 10. decembra, još četiri džinovska soma ulovljena su i puštena na nekoliko lokacija duž reka Mekong i Tonle Sap.
Među njima su bile dve masivne jedinke koje su težile 120 i 131 kilogram, obe duže od dva metra, navedeno je u saopštenju, uz napomenu da je svaka riba opremljena identifikacionim oznakama za dugoročno praćenje i istraživanje.
Opstanak džinovskih somova iz reke Mekong zavisi od kontinuiranih napora na očuvanju i zaštiti njihovog staništa, navodi se u saopštenju.
"Ove pojave ne samo da nude retku priliku za posmatranje jedne od najneuhvatljivijih riba na svetu, već i pružaju ključne podatke za razumevanje i zaštitu migracionih koridora i mrestilišta, koji su od suštinskog značaja za njihov opstanak," rekao je Zeb Hogan, istraživač biolog sa Univerziteta u Nevadi, Reno, koji vodi projekat "Čuda Mekonga".