AP: Studentski protesti i dalje vrše pritisak na populističku vlast u Srbiji
Američka agencija Asošiejted pres izvestila je danas o novim blokadama saobraćaja širom Srbije, navodeći da političke tenzije i dalje opstaju u zemlji, u kojoj višenedeljni protesti odražavaju šire nezadovoljstvo sve više autokratskom vladavinom predsednika Aleksandra Vučića.
Agencija piše da su i danas stotine studenata i drugih građana blokirale saobraćaj širom zemlje na 15 minuta, u sklopu protesta zbog pada betonske nadstrešnice na ljude koji su se 1. novembra zatekli ispred zgrade železničke stanice u Novom Sadu.
Mnogi u Srbiji za pad nadstrešnice krive rasprostranjenu korupciju i nemar prilikom rekonstrukcije stanične zgrade koja je dva puta renovirana poslednjih godina u sklopu projekata modernizacije železnice sa kineskim državnim kompanijama, navodi AP.
U tekstu se navodi da su tužioci uhapsili 13 osoba, uključujući ministra u vladi, čije je brzo oslobađanje podstaklo skepticizam javnosti u vezi sa istragom.
Agencija navodi i da je vlada Srbije produžila zimski raspust u školama, pomerajući njegov početak nedelju dana unapred, i dodaje da se taj potez smatra pokušajem vlasti da umiri proteste.
Vlast nastavlja da se bori sa sve širim studentskim protestima koji osporavaju vladavinu populističkog predsednika Vučića - nastava se već nedeljama ne izvodi na univerzitetima širom zemlje, pošto studenti kampuju na fakultetima, piše AP. Broj srednjoškolaca koji su se pridružili studentskom pokretu povećan je poslednjih dana, navodi se.
Srbija formalno teži ulasku u Evropsku uniju, ali se Vučić suočava sa optužbama da više suzbija nego što unapređuje demokratske slobode, dodaje agencija i ukazuje da su se političke tenzije rasplamsale uz povremeno nasilje provladinih batinaša koji su pokušavali da osujete proteste.
Agencija navodi da se najnoviji incident dogodio sinoć, kada je došlo do tuče opozicionog lidera Dragana Đilasa sa članovima Srpske napredne stranke koji su lepili plakate protiv njega.
Zvaničnici vlade optužili su Đilasa da je napao članove vladajuće stranke. Đilas je rekao da su on i njegov saradnik šutirani i da je morala da im bude ukazana pomoć u bolnici zbog višestrukih povreda, dodaje AP.
Navodi se i da srpski studenti dobijaju podršku širom zemlje od profesora, glumaca, pravnika, poljoprivrednika i istaknutih pojedinaca, kao i da im je teniska zvezda Novak Đoković pružila prikrivenu podršku, rekavši da stoji uz mlade, ali bez pominjanja protesta ili studentskih zahteva.
Vučić je prvobitno optužio studente da su dobili novac da pokrenu proteste, a opozicione stranke optužuje da su "politički pedofili" i da koriste decu za postizanje političkih ciljeva, piše AP.
Američka agencija navodi i da su studenti i poljoprivrednici najavili zajednički veliki miting u nedelju u Beogradu.
I francuska agencija Frans pres javila je da danas nije bilo nastave u mnogim srednjim i osnovnim školama širom Srbije.
Srednjoškolci se solidarišu sa studentima koji blokiraju dve trećine fakulteta u zemlji, zahtevajući odgovornost za pad nadstrešnice na novosadskoj železničkoj stanici, piše AFP.
Uoči novih demonstracija, četiri sindikata prosvetnih radnika pozvali su svoje članove da podrže studentski pokret i da ne drže nastavu, navodi AFP.
Agencija dodaje da su studenti, srednjoškolci i drugi građani danas ponovo na 15 minuta blokirali saobraćaj na desetinama lokacija širom zemlje.
Studenti već nekoliko nedelja blokiraju fakultete u velikim gradovima, a u blokadi ih je sada oko 50, što je gotovo dve trećine ukupnog broja. U blokadi su svi fakulteti univerziteta u Beogradu i Novom Sadu, piše AFP.
Vlast tvrdi da je ispunila sve zahteve protesta i poziva studente da se vrate na nastavu, dok opozicione stranke optužuje da stoje iza njihovog pokreta, prenosi francuska agencija i ukazuje da studenti tvrde da nijedan njihov zahtev nije u potpunosti ispunjen.
U takvoj situaciji, ministarstvo prosvete je odlučilo da pomeri početak zimskog raspusta unapred, što sindikati prosvetnih radnika opisuju kao "štetnu meru", dodaje AFP.