Crna Gora se pridružila američkoj inicijativi za odgovore na manipulacije informacijama
Politika
| Izvor: Beta
| 28.12.2024
|
access_time
16:30
Foto: Vlada Crne Gore/Sasa Matic
Na sednici crnogorske vlade 25. decembra jedna od tačaka dnevnog reda bila je informacija o zaključivanju memoranduma o razumevanju resora spoljnih poslova dve zemlje, preneo je portal Balkanska bezbednosna mreža.
Američkom programu za saradnju sa saveznicima u oblasti koordinisanog delovanja protiv prepoznate zloupotrebe informacija do sada se pridružila 21 zemlja među kojima su Severna Makedonija, Slovenija i Albanija, a Hrvatska je u procesu pristupanja.
Crna Gora će posle potpisivanja memoranduma ući u proces konsultacija za razvoj konkretnih koraka saradnje a stav crnogorskog ministarstva spoljnih poslova je da članica NATO i kandidat za prijem u EU treba da jača otpornost na manipulacije informacijama.
U tom kontekstu hibridni izazovi su u pregovaračkom procesu sa EU prepoznati kao jedan od prioriteta u Zajedničkoj spoljnoj i bezbednosnoj politici.
Članice EU primenjuju inicijativu koja se odnosi na suzbijanje manipulacija informacijama i mešanja stranih entiteta FIMI (Foreign Information Manipulation and Interference).
Procena crnogorskih vlasti je da je za njih korisno da se preko saradnje sa SAD u tom kontekstu pojača potencijal koji bi bio od koristi u pregovorima o članstvu sa EU.
Istovremeno se radi o borbi protiv hibridnih pretnji koja proističe iz članstva u NATO.
U memorandumu koji će Crna Gora uskoro potpisati definisan je okvir za odgovor na izazov stranih entiteta koji podrazumeva da države treba da idu dalje od pristupa "nadzora i izveštavanja" i da se uključe u razvoj i primenu strategija za odgovor dok je na nacionalnom nivou potrebna reakcija koordinisanih interagencijskih struktura i posedovanje tehničkih i ljudskih resursa za održavanje nivoa svesti o manipulaciji informacijama.
Navodi se da suštinsku ulogu u podršci i informisanju o vladinim inicijativama na pritisak stranih entiteta ima civilno društvo, nezavisni mediji i akademska javnost. Takođe deo odgovora su aktivnosti multilateralnih organizacija koje treba da ublaže nedostatak informacija i potencijala za reakcije u partnerskim državama.